Na hřbitově v Novosibirsku přibyly stovky hrobů pro Wagnerovce. „Tak to v životě chodí,“ poznamenal šéf Wagnerovců Prigožin

Přidat na Seznam.cz

Na hřbitově ve třetím největším ruském městě Novosibirsku přibylo více než 200 čerstvě vykopaných hrobů se znaky ruské žoldácké Wagnerovy skupiny, informoval v úterý sibiřský zpravodajský web Tayga.info.

Na záběrech, které server sdílel, jsou u většiny hrobů vidět věnce a jiné hřbitovní ozdoby s motivy Wagnerovy skupiny. Roky úmrtí na náhrobcích se pohybují od konce roku 2022 do začátku roku 2023, přičemž většina mrtvých pochází z Novosibirského a Krasnojarského kraje i dalších sousedních regionů, uvádí server The Moscow Times.

Novináři z Tayga.info uvedli, že mnohá jména na hrobech nebyla dříve uvedena v oficiálních seznamech padlých vojáků. Žádné oficiální údaje o počtu Wagnerovců zabitých na Ukrajině totiž nebyly zveřejněny. Předpokládá se, že ve službách této skupiny zahynuly na frontě tisíce mužů, včetně těch, kteří byli naverbováni z ruských věznic.

Žít na svobodě nebo vůbec

Některá jména na náhrobcích v Novosibirsku se shodují se jmény odsouzených zločinců s dlouhými tresty odnětí svobody.

Začátkem tohoto měsíce byl šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin natočen při návštěvě hřbitova, kde jsou pohřbeni mrtví žoldáci. Tam přiznal, že se hřbitov rozrůstá. „Ti, kdo bojují, někdy umírají. Tak to v životě chodí,“ řekl Putinův nohsled.

Armáda mrtvých

Podle dřívějších zpráv z počátku tohoto měsíce nebyli příbuzní padlých vojáků informováni o jejich úmrtí a zůstali bez peněz, které mají být vypláceny rodinám zabitých vojáků.

Nezávislý server Mediazona minulý týden informoval, že trestanecké kolonie ve zhruba polovině ruských regionů přišly v roce 2022 o více než 17 tisíc vězňů. To lze pravděpodobně přičíst náboru Wagnerovců. Celostátní číslo je pravděpodobně mnohem vyšší.

Zdroje: Tayga.info, The Moscow Times, Mediazona, redakce