Na dně jezera v Alpách číhá desítky let nebezpečná hrozba

Přidat na Seznam.cz

Průzračná, tyrkysová voda Ženevského jezera se zdá být klidná, ale hluboko pod hladinou číhají hromady munice, bomb, zásobníků a možná i chemických zbraní, které na dně skončily před desítkami let, píše portál Vaterland.

Odborníci si dlouho mysleli, že v největším alpském jezeře bezpečně odpočívají pokryté vrstvou sedimentu, v poslední době ale mnozí z nich začali vyjadřovat obavy ohledně možných ekologických škod a rizik pro obyvatele. Znovu se proto řeší, zda by nebylo lepší zbraně z jezera vylovit. „Domníváme se, že tam dole jsou bomby, dělostřelecké granáty a munice do střelných zbraní,“  říká hlavní geolog ženevského kantonu Jacques Martelain. Někteří ale mají strach, že na dně mohou být i nebezpečné fosgénové bomby. Vůbec poprvé se proto švýcarské úřady chystají poctivě zmapovat, jaký druh munice, kde a v jakém množství leží a zda by se měla odstranit. 

Švýcarsko je sice neutrální stát, který nebojoval ani v jedné ze světových válek, ale jeho neutralita je vykoupena zásobami zbraní. Od konce první světové války až do 60. let minulého století často vysloužilá munice a výzbroj končily v jezerech po celé zemi. Odhaduje se, že za desítky let skončilo v Luzernském, Thunském a Brienzském jezeře asi 8000 tun munice. Úřady přesto dospěli k závěru, že je bezpečnější ji nechat pod vodou, protože většinou leží pod silnými vrstvami usazenin ve velkých hloubkách.

V případě Ženevského jezera je ale situace trochu jiná, neboť tuto vodní plochu využívala zbrojovka Hispano-Suiza jako skládku nadbytečné munice až do 60. let 20. století. Na dně skončilo asi 50 až 1000 tun munice. To se má nyní změnit, protože experti budou dno mapovat pomocí sonarů, a to zejména v mělčích částech jezera. Ženevské jezero je dlouhé 73 kilometrů, v nejširším místě široké 14 kilometrů a maximální hloubka dosahuje 310 metrů. Ženeva bere z jezera 80 procent pitné vody. Místní radnice se dlouho domnívala, že munice leží hlavně v hlubších částech a je pokryta usazeninami, které ji chrání. V roce 2019 ale francouzská ekologická organizace Odysseus 3.1 objevila nevybuchlou munici v hloubce 50 metrů, navíc nezakrytou sedimenty.

Podle bývalé poslankyně regionálního parlamentu a potápěčky Salim Moyardové zbraně na dně lákají amatérské potápěče, což může být riskantní. „Mohou se objevit jedinci, kteří budou munici hledat a pak si kořist vystaví nad krbem. To by byla vážná věc – pro ně samotné, pro jejich sousedy i pro životní prostředí,“ prohlásila Moyardová.

Zdroj: vaterland.li