Na bulharském pobřeží byl nalezen bezpilotní dron s výbušninou. Ministerstvo jedná

Přidat na Seznam.cz

Tjulenovo, Bulharsko – Nedávno se na bulharském černomořském pobřeží v letovisku Tjulenovo objevil bezpilotní letoun, který údajně obsahoval výbušninu. Ministerstvo obrany okamžitě reagovalo vysláním zvláštní jednotky na místo, aby provedla kontrolu a neutralizaci tohoto bezpilotního zařízení. Důležitým faktorem je, že se tato událost stala nedaleko hranic s Rumunskem, což je stejně jako Bulharsko členem NATO a zároveň sousedí s Ukrajinou.

Deník Novinite uvádí, že zatím není jasné, jak tento dron skončil na bulharském pobřeží – zda byl sestřelen ze vzduchu nebo ho mořské proudy dostaly na břeh. Je také nejasné, komu dron patřil. Místní zprávy, které se odvolávají na svědky, uvádějí, že dron měří tři až tři a půl metru.

Starosta města Šabla, jehož je Tjulenovo součástí, Marian Žečev, uvedl, že večer kolem 21:30 byl nahlášen signál na linku 112 a krátce po 22:00 byla oblast uzavřena. Lidem bylo zakázáno vstoupit na místo a používat terasy restaurací.

low-angle photography of flying white quadcopter drone at daytime

Dle Deníku.cz byla důležitým nálezem munice nalezená na dronu. Při prohlídce byl objeven minometný granát ráže 82 mm připevněný k troskám bezpilotního letounu. Vojenský tým musel granát zneškodnit na místě, neboť byl ve stavu, který neumožňoval bezpečný převoz. Ministr obrany Todor Tagarev poznamenal, že tato událost pravděpodobně souvisí s válkou, kterou Rusko zahájilo proti Ukrajině, a zdůraznil rostoucí rizika pro bezpečnost v regionu.

I přesto, že se média nepodělila o informace, je známo, že obě strany konfliktu v Ukrajině používají bezpilotní letouny k různým vojenským operacím. Rusko údajně využilo drony k útokům na ukrajinské přístavy na Dunaji nedaleko Rumunska. Na druhou stranu, Ukrajina je také obviněna z používání bezpilotních prostředků, například na Krymu, který byl v roce 2014 anektován Ruskem.

V reakci na tuto událost omezilo Rumunsko lety ve vzdušném prostoru poblíž hranic s Ukrajinou, poté co na rumunském území byly nedávno třikrát za sebou nalezeny trosky dronů, které úřady považovaly za části bezpilotních letounů používaných ruskou armádou.

Bulharské námořnictvo také hlásí zneškodnění čtyř min v jeho teritoriálních vodách od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Tato událost v Tjulenovo však vyvolala další obavy ohledně bezpečnosti v regionu a naléhavě zdůraznila potřebu koordinovaného přístupu k této problematice.

Zdroje: Deník.cz, Novinite