Muž z Německa byl obviněn a zadržen za špehování pro Rusko

Přidat na Seznam.cz

V německém městě Koblenz byl zatčen muž obviněný ze špionáže pro Rusko. Zatčený je zaměstnancem Spolkového úřadu pro vybavení, informační technologie a využití německé armády, který je podle obvinění podezřelý z toho, že je agentem zpravodajské služby pro Rusko, informuje místní deník RND.

Podkladem pro zadržení byl zatykač vydaný Spolkovým nejvyšším soudem 27. července. Muž je momentálně ve vazbě, jeho byt a pracoviště byly prohledány, jak oznámil úřad generálního prokurátora. Podle dostupných informací muž od května několikrát kontaktoval ruské velvyslanectví a generální konzulát v Bonnu s nabídkou spolupráce. V rámci této spolupráce prý předával ruské zpravodajské službě informace získané ze svého pracoviště. Muž byl také zaznamenán při sledování ruských institucí Spolkovým úřadem pro ochranu ústavy.

Spolkový úřad, pro který obviněný pracoval, je zodpovědný za vybavení armády materiálem a zbraněmi, jakož i za vývoj, testování a nákup obranných technologií. Vyšetřování případu vede Spolkový kriminální úřad, který na případu spolupracuje se Spolkovou vojenskou kontrarozvědkou a Spolkovým úřadem pro ochranu ústavy. K situaci se zatím odmítlo vyjádřit Ministerstvo obrany, píše deník Tagesschau.

Zdroj: Tagesschau, RND