Mrtvá žena na podlaze. Video zachycuje nelidské podmínky v zadržovacím centru pro migranty v Libyi
Libye – Desítky žadatelů o azyl zadržených v Abu Salim podle humanitárních pracovníků živoří v přeplněných místnostech plných matrací a nemají přístup k lékařské péči. Žena na videu, která pravděpodobně pochází ze Somálska, mohla zemřít na tuberkulózu, píše deník The Guardian.
Záběry natočené pravděpodobně před dvěma týdny přinášejí nejnovější šokující pohled na podmínky, v nichž žijí uprchlíci v severoafrické zemi. Ukazují ženu ležící mrtvou na podlaze zadržovacího střediska pro migranty v Libyi, zmiňuje deník The Irish Times.
V klipu Nigerijka ukazuje na místnost, kde se na postelích tísní stovky žadatelek o azyl, křičí a nazývá zařízení vězením. Třicetivteřinové video končí záběrem podvyživené ženy, která vypadá, že leží mrtvá na zemi, neoblečená, s otevřenýma očima. „Tato žena je mrtvá. Zemřela dnes ráno.“
Nigerian citizen call for help all the way from Abu Salim Rubbish Tripoli. According to information the girls have been inside the prison for months, no food, no water to drink or even take their bath. In case two Nigeria woman have been dead.. @everyone #Nigerigovernment pic.twitter.com/8VQVz7QhSK
— IamJunyx💚🌙 (@IJunyx) August 23, 2023
Lékaři bez hranic (MSF) a zdroj OSN potvrdili pravost videa a uvedli, že bylo natočeno v Abu Salim. Žena na videu, která pravděpodobně pochází ze Somálska, mohla zemřít na tuberkulózu. Touto nemocí se nakazily desítky žadatelů o azyl zadržených v Abu Salim. Podle humanitárních pracovníků živoří v přeplněných místnostech plných matrací a nemají přístup k lékařské péči, píše deník The Irish Times.
Podle deníku The Guardian jsou tisíce uprchlíků a migrantů zadržováni v detenčních centrech po celé Libyi. Pracovníci humanitárních organizací zdokumentovali kruté bití, sexuální násilí, vydírání a nucené práce v těchto centrech po celé Libyi Slouží k umístění lidí, jež libyjská pobřežní stráž podporovaná EU násilně vrátila poté, co se snažili dostat do Evropy přes Středozemní moře. Zpráva Amnesty International z roku 2021 tvrdí, že dozorci nutili ženy k sexu výměnou za vodu a stříleli po zadržených.
Zpráva pro Radu OSN pro lidská práva dospěla v roce 2021 k závěru, že podmínky v libyjských zadržovacích střediscích pro migranty jsou možným zločinem proti lidskosti.
Tunisko bylo nedávno obviněno, že stovky lidí ze subsaharské Afriky odváží do opuštěné oblasti podél hranice s Libyí, kde je nakonec libyjská pohraniční stráž znovu zadrží a pošle zpět do záchytných center.
Zdroj: The Guardian, The Irish Times