Mrtvá žena na podlaze. Video zachycuje nelidské podmínky v zadržovacím centru pro migranty v Libyi

Přidat na Seznam.cz

Libye Desítky žadatelů o azyl zadržených v Abu Salim podle humanitárních pracovníků živoří v přeplněných místnostech plných matrací a nemají přístup k lékařské péči. Žena na videu, která pravděpodobně pochází ze Somálska, mohla zemřít na tuberkulózu, píše deník The Guardian.

Záběry natočené pravděpodobně před dvěma týdny přinášejí nejnovější šokující pohled na podmínky, v nichž žijí uprchlíci v severoafrické zemi. Ukazují ženu ležící mrtvou na podlaze zadržovacího střediska pro migranty v Libyi, zmiňuje deník The Irish Times.

V klipu Nigerijka ukazuje na místnost, kde se na postelích tísní stovky žadatelek o azyl, křičí a nazývá zařízení vězením. Třicetivteřinové video končí záběrem podvyživené ženy, která vypadá, že leží mrtvá na zemi, neoblečená, s otevřenýma očima. „Tato žena je mrtvá. Zemřela dnes ráno.“

Lékaři bez hranic (MSF) a zdroj OSN potvrdili pravost videa a uvedli, že bylo natočeno v Abu Salim. Žena na videu, která pravděpodobně pochází ze Somálska, mohla zemřít na tuberkulózu. Touto nemocí se nakazily desítky žadatelů o azyl zadržených v Abu Salim. Podle humanitárních pracovníků živoří v přeplněných místnostech plných matrací a nemají přístup k lékařské péči, píše deník The Irish Times.

Podle deníku The Guardian jsou tisíce uprchlíků a migrantů zadržováni v detenčních centrech po celé Libyi. Pracovníci humanitárních organizací zdokumentovali kruté bití, sexuální násilí, vydírání a nucené práce v těchto centrech po celé Libyi Slouží k umístění lidí, jež libyjská pobřežní stráž podporovaná EU násilně vrátila poté, co se snažili dostat do Evropy přes Středozemní moře. Zpráva Amnesty International z roku 2021 tvrdí, že dozorci nutili ženy k sexu výměnou za vodu a stříleli po zadržených.

Zpráva pro Radu OSN pro lidská práva dospěla v roce 2021 k závěru, že podmínky v libyjských zadržovacích střediscích pro migranty jsou možným zločinem proti lidskosti.

Tunisko bylo nedávno obviněno, že stovky lidí ze subsaharské Afriky odváží do opuštěné oblasti podél hranice s Libyí, kde je nakonec libyjská pohraniční stráž znovu zadrží a pošle zpět do záchytných center.

Zdroj: The Guardian, The Irish Times