Mrazivé prohlášení: Rusko oznámilo, že si 24. února získá pozornost celého světa

Přidat na Seznam.cz

Rusko varovalo, že v den výročí invaze na Ukrajinu si „získá pozornost celého světa“. Tento mrazivý vzkaz přichází v době, kdy se Vladimir Putin chystá na nový útok na Ukrajinu až s 500 000 vojáky.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek prohlásil, že Moskva plánuje zastínit proukrajinské akce při příležitosti ročního výročí invaze, a to 24. února, jak uvádí web Sky News.

Předpokládá se, že Rusko plánuje útok na dvou nových frontách – tlačí se na východní a jižní Ukrajinu. Kyjev se domnívá, že k útoku může dojít 24. února nebo kolem tohoto data.

Vladimir Putin se zoufale snaží něčeho dosáhnout po prvním roce, kdy jeho síly byly odraženy zpět. Ukrajina se obává, že příštích několik týdnů bude pro konflikt klíčových, proto nadále požaduje zbraně od Západu.

Útok na dvou frontách

Ministr obrany Oleksij Reznikov se domnívá, že Putin shromažďuje až 500 000 vojáků k nové ofenzívě. Varoval, že Rusové mohou provést ofenzivu na dvou frontách, a to jak na jihu, tak na východě Donbasu. Kyjev se na útok připravuje, ale připustil, že situace bude obtížná, uvádí server Upday.

Při počátečním útoku loni v únoru Rusové vtrhly ke Kyjevu, než je Ukrajinci odrazili zpět. Ukrajina poté přešla do protiútoku a osvobodila od neorganizovaných Rusů obrovské území země. Konflikt se pak během zimy zpomalil. V posledních týdnech se objevily zprávy, že Rusové začínají dosahovat úspěchů.

Putin bude pravděpodobně usilovat o nějaký velký triumf nebo novou operaci u příležitosti výročí. Jeho budoucnost je nyní spojena s úspěchem či neúspěchem války na Ukrajině.

„Nesmíme ztratit iniciativu… Myslíme si, že vzhledem k tomu, že Rusové žijí symboly, mohou se kolem 24. února o něco pokusit,“ řekl Reznikov. Hovořil o zhruba 500 000 vojácích, které Putin mobilizuje.

Ukrajinský ministr to vysvětlil: „Oficiálně deklarovali asi 300 000, ale když vidíme jejich vojáky na hranicích, je to podle našich odhadů mnohem více. Mohou provádět ofenzívu na dvou frontách: může to být Donbas a může to být jih.“

Zároveň tento týden varoval před novým velkým útokem i šéf NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: redakce, Sky News, Upday