Mrazivé peklo: Zima boje na Ukrajině nezpomalí, právě naopak, domnívají se experti. Rusové prý na zimu nejsou připraveni

Přidat na Seznam.cz

Na Ukrajinu přišla zima a díky chladným teplotám dochází ke změnám terénu, které umožní rychlejší vojenské operace, uvedl Institut pro studium války. Minimálně v jedné oblasti pravděpodobně dojde k rychlejším a brutálnějším vojenským operacím.

Deštivý a sychravý podzim udělal z východu Ukrajiny podél bojové linie Kreminna-Svatove zablácenou pustinu. Právě bahno zpomaluje postup vojáků a techniky. Nyní však teploty přes den i v noci klesají na bod mrazu a bahno zamrzá.

Potvrdil to i šéf Luhanské oblasti Serhij Hajdaj na oficiálním telegramu. 2. prosince prohlásil, že na linii Kreminna-Svatove se konečně mění počasí a že očekává, že ukrajinské síly budou brzy schopny zlepšit a hlavně zrychlit své manévry v boji proti Rusům.

Shoduje se to se zprávou Institutu, kde bylo už dříve vyhodnoceno, že tempo operací se v zimních týdnech zvýší. Předpověď šla proti prognózám Američanů, kteří tvrdili, že zima válčení naopak zpomalí. Pro východ Ukrajiny zima znamená možnost postupu a svižnějších taktických manévrů, když už je nebude zpomalovat bahno, které bude zamrzlé.

To, že se Ukrajina chystá k boji i v zimních měsících, naznačil také mluvčí Východní skupiny ukrajinských ozbrojených sil Serhij Čerevatij. Zmrzlá půda prý umožňuje postup těžké kolové i pásové techniky a ukrajinské síly v současné době připravují tuto techniku na zimní měsíce, informoval ukrajinský server Army Inform. Příznivé manévrovací podmínky se však týkají i Rusů, i okupační síly mohou využít změny počasí. Čerevatij však dodal, že mobilizovaní ruští rekruti a odvedenci z Wagnerovy skupiny na kruté zimní mrazy nejsou připraveni.

Zdroje: Oficiální telegram vojenské správy Luhanské oblasti, Institut pro studium války, Army Inform