Moskva v pozoru. V blízkosti Krymu zachytil radar americký dron

Přidat na Seznam.cz

Nad neutrálními vodami Černého moře byl zachycen americký průzkumný dron Global Hawk. Informaci přinesl server Flightradar24.

Vzdálenost od krymského pobřeží se pohybuje okolo sta kilometrů. Ze zveřejněných informací lze vyčíst, že dron startoval ze základny NATO na Sicílii. Podle výrobce je dron určen k průzkumné a sledovací činnosti.

Dron je schopen létat ve vysokých výškách v délce třiceti hodin. Samotná snímací technika je schopna pořizovat snímky ve vysokém rozlišení a přenášet je v reálném čase na základnu.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu již na konci října informoval státní média o tom, že počet průzkumných a sledovacích letů NATO v blízkosti ruských hranic zvýšil o zhruba třicet procent oproti minulému roku. Údajně není ani neobvyklé, kdy musí ruské letectvo doprovodit letouny severoatlantické aliance k hranicím Ruska.

Podle Ria Novosti se Federální agentura pro leteckou dopravu obává, že zvýšený počet průzkumných letů NATO může zvyšovat riziko pro civilní leteckou dopravu. Před týdnem musel dokonce ruský Airbus letící z Tel Avivu změnit kurz, když trasu letu překřížilo americké průzkumné letadlo.

Zdroj: Flightradar, Ria Novosti