Moskva se brzy ráno stala terčem dronů. Ruské úřady připisují útok Ukrajině, Kyjev se však k záležitosti oficiálně nevyjádřil

Přidat na Seznam.cz

V souvislosti s eskalujícím napětím zasáhly Krym i Moskvu útoky dronů, což vyvolalo obavy z možných bezpečnostních hrozeb a eskalace nepřátelství mezi Ruskem a Ukrajinou. Protivzdušná obrana na Krymu zachytila 11 bezpilotních letounů (UAV) s využitím prostředků elektronického boje, informuje ruská verze BBC News.

Tragicky byl zasažen muniční sklad v Džankojském okrese, což si vyžádalo evakuaci okolních vesnic za účelem zajištění bezpečnosti civilistů. Podle prvních zpráv naštěstí nedošlo k žádným obětem na životech, incident však poukazuje na nestabilní situaci na anektovaném poloostrově. Jedná se o druhý případ během dvou dnů, kdy se útok dronu stal terčem vojenského skladu na Krymu. Předchozí útok, o němž informoval šéf Krymu Sergej Aksenov, vedl k detonaci muničního skladu v Krasnogvardějském okrese.

Při samostatném incidentu se Moskva stala brzy ráno terčem útoku dronu. Jeden dron zasáhl výškovou budovu nákupního centra, zatímco úlomky jiného byly objeveny poblíž ministerstva obrany. Ruské úřady připisují útok Ukrajině, Kyjev se však k záležitosti oficiálně nevyjádřil.

Při útoku v Moskvě naštěstí nebyly hlášeny žádné oběti na životech ani zranění, informují Novinky.cz. Ruské záchranné služby našly fragmenty dronu vrtulníkového typu bez výbušného zařízení v obci Zelenograd severozápadně od hlavního města.

Ruské úřady tvrdí, že oba drony v Moskvě byly vyřazeny z provozu a havarovaly kvůli zařízením elektronického boje. Ruské ministerstvo obrany označilo útok za pokus o „teroristický útok“ kyjevského režimu.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová označila útok moskevského dronu za „akt mezinárodního terorismu“. Tento incident přichází po týdnu ruských úderů na ukrajinské město Oděsa, které si vyžádaly oběti na životech a vážné poškození historické pravoslavné katedrály.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin potvrdil útok dronem na město v telegramu na sociálních sítích a uvedl, že k útoku došlo kolem 04:00 místního času. Svědci uvedli, že slyšeli výbuchy a cítili dopad útoku.

Incidenty na Krymu i v Moskvě podtrhují zvýšené napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Vzhledem k tomu, že se situace nadále vyvíjí, mezinárodní společenství pozorně sleduje vývoj a doufá v pokles počtu nepřátelských akcí a cestu k míru a stabilitě v regionu.

Zdroje: BBC News, Novinky.cz