Moskva reaguje na Putinovo stíhání. Medveděv vyhrožuje vypuštením rakety na Haag

Přidat na Seznam.cz

Ruské úřady zahájily trestní stíhání proti soudcům Mezinárodního trestního soudu v Haagu, kteří minulý týden vydali zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a kremelskou zmocněnkyni pro práva dětí Marii Lvovou-Belovou. S odvoláním na ruský Vyšetřovací výbor, který plní funkci trestního dohledu, o tom informovala agentura NV.ua.

Konkrétně ruský Vyšetřovací výbor zahájil stíhání hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu Karima Chana, který podle něj požádal o vydání zatykače, a dalších tří soudců, uvádí deník Daily Mail. Výbor uvedl, že stíhání Putina a Lvové-Belové bylo vědomě nezákonné, protože chybí důvody pro jejich přivedení k trestní odpovědnosti.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes podle agentury NV.ua označil krok ICC za jasný projev nepřátelství vůči Rusku i samotnému Putinovi. Uvedl také, že Rusko na soudní jednání reaguje s klidem a že rozhodnutí ICC nijak nebrání Putinově práci. Soud v Haagu stíhá Putina a Lvovou-Belovou v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

Medveděvova reakce: Vystřelíme raketu

Na vydání zatykače na Putina a dětskou ombudsmanku Marii Lvovou-Bělovou reagoval také Putinův předchůdce ve funkci prezidenta Dmitrij Medveděv. Navrhl, aby byla na budovu Mezinárodního trestního soudu odpálena raketa. ,,Soudci ICC se zbytečně nadchli… Je docela dobře možné si představit cílené použití hypersonických Onyxů ze Severního moře z ruské lodi na budovu haagského soudu. Sestřelit se bohužel nedá. A soud je jen ubohá mezinárodní organizace, ne obyvatelstvo země NATO. Proto válku nezahájí. Budou se bát….“ pohrozil Medveděv na platformě Telegram, jehož slova cituje deník Newsweek.

Zdroje: Daily Mail, Newsweek, NV.ua