Moskva prohlašuje, že nepřijme cenový strop na ruskou ropu

Přidat na Seznam.cz

Rusko říká, že nepřijme strop cen ropy a připravuje odpověď. Prozatím analyzuje svoje možnosti, jak na tuto skutečnost reagovat, uvedl Kreml v komentářích zveřejněných v reakci na dohodu západních mocností zaměřenou na omezení klíčového ruského zdroje financování války na Ukrajině.

,,Tento diktát nepřijmeme,“ prohlásil Uljanov

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Moskva se připravila na páteční oznámení o cenovém stropu ze strany Skupiny G7, Evropské unie a Austrálie, uvedla ruská státní tisková agentura TASS. Peskov dodal, že Rusko provede rychlou analýzu dohody a poté odpoví jak se k této záležitosti postaví, uvedla agentura RIA. Rusko opakovaně prohlásilo, že nebude dodávat ropu zemím, které limit zavedou. To je postoj, který v sobotu v příspěvcích na sociálních sítích znovu potvrdil Michail Uljanov, velvyslanec Moskvy u mezinárodních organizací ve Vídni. Jak uvádí web The Globe.

,,Od letošního roku bude Evropa žít bez ruské ropy“

Cenový strop G7 umožní nečlenským zemím EU pokračovat v dovozu ruské ropy přepravované námořními tankery, ale zakáže lodním a také pojišťovacím společnostem manipulovat s nákladem ruské ropy po celém světě, pokud se neprodá za méně než 60 dolarů. To by mohlo zkomplikovat přepravu ruské ropy s cenou nad limit, a to i do zemí, které nejsou součástí dohody. Michail Uljanov jménem Ruska prohlásil také, že: ,,Od letošního roku bude Evropa žít bez ruské ropy.“ uvádí reakc deník RNZ.

Cenový strop na ruskou ropu, bude přínosem zejména pro země s nízkými a středními příjmy

Americká ministryně financí Janet Yellenová uvedla, že strop bude přínosem zejména pro země s nízkými a středními příjmy, které nesly hlavní tíhu vysokých cen energií a potravin. „Vzhledem k tomu, že ruská ekonomika již klesá a deficit ruských veřejných financí se stále více prohlubuje, cenový strop na ropu, se okamžitě projeví a připraví Putina o jeho nejdůležitější zdroj příjmů,“ uvedla Yellenová v prohlášení.

Zdroj: Redakce, The Globe and mail, RNZ