Moskva potvrdila, že letoun A-50 sestřelila Ukrajina a odsoudila v nepřítomnosti ukrajinského velitele protiletadlové raketové brigády

Přidat na Seznam.cz

Vyšetřovací výbor Ruské federace potvrdil, že ukrajinské letectvo sestřelilo vzácný ruský letoun včasného varování a řízení A-50U nad Azovským mořem v únoru, přičemž zahynulo deset členů posádky.

Ukrajinská vojenská zpravodajská služba spolu s letectvem sestřelila letoun 23. února 2024, přičemž zahynulo 10 členů posádky. Agentura oznámila, že sestřelení bylo další vážnou ranou pro ruské vojenské schopnosti. Ruské ministerstvo obrany tehdy informaci nekomentovalo.

Ruský vyšetřovací výbor vydal 17. června v nepřítomnosti příkaz k zatčení velitele ukrajinské 138. protiletadlové raketové brigády Mykolu Dzjamana za sestřelení letounu A-50. Soud v Moskvě ho zařadil na seznam hledaných, uvádí deník Kyiv Post. Podle vyšetřování 23. února 2024 hlídkoval ruský letoun A-50U ve vzdušném prostoru nad Krasnodarským krajem. Plukovník Dzjaman si údajně uvědomil, že letoun nebyl přímo určen pro bojové operace na Ukrajině, byl nad ruským územím a nebyl ozbrojen, ale dal svým podřízeným rozkaz k útoku.

A-50U plní několik důležitých funkcí pro probíhající válku na Ukrajině, například detekuje systémy protivzdušné obrany, řízené střely a koordinuje cíle pro ruské stíhačky. Rusko vlastní méně než deset těchto letounů. Cena letounů A-50 se odhaduje na přibližně 350 milionů dolarů (přibližně 8,3 miliard korun), píše deník Kyiv Independent.

Podle ukrajinského generálního štábu činí celkové ztráty Ruska během totální války přibližně 685 letadel – 359 letounů a 326 vrtulníků.

Zdroj: Kyiv Post, Kyiv Independent