Moskva je připravena zaútočit na francouzské vojenské instruktory na Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Kreml tvrdí, že žádný instruktor cvičící ukrajinskou armádu nemá výjimku z případného napadení. Rusko tímto v úterý vyhrožovalo další eskalací na zprávy, že Francie možná brzy vyšle instruktory na podporu ukrajinských sil, píše deník POLITICO.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zmiňuje, že „žádný instruktor zapojený do výcviku ukrajinské armády nemá imunitu“. Peskov dodal, že „nezáležíí na tom, jestli jsou to Francouzi nebo ne“. Minulý týden vrchní velitel ukrajinských sil Oleksandr Syrskij řekl, že francouzští instruktoři přijedou na Ukrajinu „brzy“, což bylo tehdy ve Francii i na Ukrajině bagatelizováno, informuje The Moscow Time.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který se tento týden setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským při oslavách výročí vylodění v Normandii by mohl brzy oznámit vytvoření malé koalice zemí ochotných vyslat na Ukrajinu pozemní instruktory.

V současnosti neexistuje shoda na oficiálním vyslání, přijetí a schválení pozemních jednotek.“ řekl v únoru Macron.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden prohlásil, že na Ukrajině již jsou „specialisté“ maskovaní jako žoldáci. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová mezi tím narážela na instruktory se slovy, že Moskva má „potvrzení“ že Francie se chystá vyslat na Ukrajinu své vojáky.

Zdroj: POLITICO, The Moscow Time