Moskevský psychiatr vyzývá muže se sebevražednými sklony, aby šli do armády

Přidat na Seznam.cz

Moskevský psychiatr údajně vyzývá muže se sebevražednými sklony, aby vstoupili do ruské armády. Informoval o tom britský televizní portál Sky News, podle něhož jde o jednu z neobvyklých taktik, ke kterým se Rusko uchyluje při náboru vojáků.

Americký Institut pro studium války (ISW) zase citoval internetový zpravodajský portál Baza, který uvedl, že ruské ultranacionalistické kruhy stále častěji zveřejňují na sociálních sítích inzeráty s náborem nových žoldáků pro Wagnerovu skupinu. Takový nábor údajně probíhá v téměř 30 ruských městech, uvádí portál Radio Free Europe.

Ukrajinské úřady zaznamenaly případy, kdy ruští okupační činitelé naverbovali jako brance teenagery z okupované východní Luhanské oblasti, kteří se narodili teprve v roce 2006. Ruské kanály na sociální síti Telegram mezitím opět začaly zveřejňovat inzeráty hledající nové členy do stávajících dobrovolnických praporů, ačkoli tyto náborové akce loni v září přerušily.

Někteří místní úředníci také zřizují mobilní náborová střediska. Podle ISW tyto zprávy naznačují, že se Kreml „vrací k dříve neúspěšným náborům dobrovolníků a krypto-mobilizačním kampaním“. Chce se tak vyhnout další velké vlně nucených odvodů záložníků, uvádí deník Odessa journal.

Loni v září ruský prezident Vladimir Putin nařídil částečnou mobilizaci v Rusku, což bylo nepřímé přiznání Moskvy, že válka na Ukrajině neprobíhá podle plánu. Ministr obrany Sergej Šojgu tehdy oznámil, že Rusko povolá 300 000 záložníků.

Zdroje: Odessa journal, Radio Free Europe