Morový sloup v centru Prahy zničen bleskem

Přidat na Seznam.cz

Bouřka, která řádila v Praze ve středu, poničila Sloup Nejsvětější Trojice na Malostranském náměstí. Blesk zasáhl sochu přímo do Božího oka na vrcholu. Místo již zabezpečila městská policie a nyní je k okolí sochy vstup zakázán.

Škoda na památce je prozatím odhadnuta na desítky až stovky tisíc korun.

„Památka nyní zůstane zabezpečená, budou přesně vyčísleny škody a zkontrolován stav celého sloupu, zda nedochází k prasklinám i na jiných jeho místech. Úřad začne jednat s pojišťovnou a provede další kroky nezbytné k renovaci památky v souladu s orgány památkové péče,“ uvádí Praha 1 na svém webu. Starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská na Facebooku uvedla, že situace si bude bezpochyby žádat odborný restaurátorský zásah, píše deník iDNES.

Úlomky sloupu, který byl bleskem poškozen, se měly dostat až do dvacetimetrové vzdálenosti a poškodily tak auta, která byla zaparkovaná v dosahu dopadu. Poškozena by měla být také socha sv. Václava i část římsy.

Sochy dalších českých světců a patronů – Jana Nepomuckého, Ludmily, Prokopa a Vojtěcha – zůstaly bez viditelné újmy, píše Aktuálně.cz.

Bouře nenapáchala škody pouze na Malostranském náměstí, ale i na dalších místech. Hasiči vyjížděli například také ke Státní opeře, kde odčerpávali vodu z jejich zatopených prostor. Na 26. srpna se plánuje zahájení sezony ve Státní opeře a to by i přes vzniklé škody nemělo být ohroženo.

Zdroj: iDNES, Aktuálně.cz