Monstrum z KGB. Odtajněné složky odkrývají střípky z Putinovy minulosti

Přidat na Seznam.cz

Odhalené dokumenty vrhají světlo na temnou minulost Vladimíra Putina jako mladého důstojníka KGB a popisují vzestup moci mladého člověka, který poslal desítky disidentů do sovětských gulagů.

Nové poznatky tak ukazují, jak se formovala postava budoucího prezidenta Ruské federace, který se neštítí zavírat odpůrce režimu do vězení. Podle britského deníku The Sun, se za mřížemi ocitly v březnu tohoto roku dokonce i matky s dětmi, když před ukrajinskou ambasádou položili ručně malované transparenty.

Ve svých 23 letech se mladý důstojník zúčastnil akce při domovní prohlídce spisovatele Olega Volkova, který společně s Yuly Rybakovem stáli za obrovským protirežimním nápisem na Petropavlovské pevnosti, na kterém stálo, že je možné ukřižovat svobodu, ale lidskou duši spoutat nelze. Byl to první příklad protestního umění v tehdejší SSSR.

Podle Borise Višněvskije není pochyb, že se na zásahu proti umělcům podílel přímo Vladimír Putin. Volkov byl tehdy odsouzen na sedm let v nejtvrdším gulagu té doby. Ten rád vzpomíná na chvíli, kdy se KGB snažila nápis přemalovat, ale přes rozbouřené moře se jim to dlouho nedařilo.

V posledních letech vycházejí postupně na světlo další detaily z Putinovy minulosti. V Drážďanech byl objeven průkaz příslušníka německé tajné policie Stasi, kde působil v letech 1985-1990. Podle Radiožurnálu o své minulosti v tehdejší NDR Putin velmi rád hovoří a je na ní patřičně hrdý. Svými nadřízenými byl také několikrát vyznamenán.

Po rozpadu SSSR se do paměti veřejnosti poprvé zapsal v roce 1997, kdy se stal šéfem špionážní FSB. Své politické rivaly ohromil v roce 2000, kdy byl zvolen prezidentem Ruské federace a u moci se drží také díky praktikám, které se naučil ve svém působení v KGB. Státní média využívá k šíření oficiální propagandy a své politické oponenty se neštítí zavírat do vězení na základě smyšlených obvinění nebo je nechá rovnou „zmizet“.

Poslední dobou se však zdá, že Putinova moc pomalu slábne. V médiích se mluví o jeho nemoci. Není možné vyloučit ani možnost, že by mohlo dojít ke státnímu převratu ze strany jeho spolupracovníků.

Zdroj: The Sun, Radiožurnál