Mobilizovaní Rusové si stěžovali, že nemají výcvik a zásoby. Putinovi velitelé je za to poslali na sebevražednou misi

Přidat na Seznam.cz

Mobilizovaní Rusové z Irkutska před několika dny natočili video, ve kterém vyzývali Vladimira Putina, aby je zachránil před brutální porážkou. Dle jejich slov byli totiž nedostatečně vycvičeni a vybaveni. Nyní byli podle telegramu Irkutské oblasti Lidé Bajkalu vysláni do nového útoku.

,,Chlapi budou převeleni na nové služební místo,“ slíbil gubernátor Irkutské oblasti Igor Kobzev 26. února poté, co potvrdil, že opravdu šlo o zprávu vojáků z Irkutské oblasti. Gubernátor tehdy prohlásil, že má situaci pevně pod kontrolou. Jeho tvrzení podpořila i ruská státní tisková agentura TASS.

Sami mobilizovaní vojáci ale 1. března potvrdili pro kanál Lidé Bajkalu, že je nikam nepřeveleli, že se nic nezměnilo, a že musí útočit na ukrajinské opevněné pozice v Avdijivce. ,,Vůbec nic se nezměnilo, i když jsme v to velmi doufali,“ řekli irkutští mobilizovaní muži v noci před útokem. Mnoho z nich je nyní pravděpodobně po smrti, napsal vojenský zpravodaj Chris O., který se zabývá ukrajinským konfliktem.

Zoufalý vzkaz mužů určených k masakru

V původním videu, kterou přeložil vojenský zpravodaj Chris O., se muži představili jako mobilizované vojáci z Irkutské oblasti a příslušníci pluku 1439. Byli prý vysláni na území Doněcké oblasti. Údajně byli převeleni k 1. slovanské brigádě Doněcké lidové republiky, během jediného dne byli rozřazeni do jednotek a vysláni bez dělostřelecké podpory, aby dobyli ukrajinské pozice v Avdijivce.

,,Komunikace, ženisté, průzkumníci… ti všichni byli posláni na porážku. Velení nám přímo řeklo, že jsme postradatelní a že jediná šance, jak se vrátit domů, je zranění,“ popisoval voják, jakým způsobem s nimi velitelé komunikují a dodal, že nemá smysl obracet se na místní vojenskou prokuraturu. Ta je prý v úzkém vztahu s veliteli 1. slovanské brigády a jakékoliv snahy o odvolání jsou marné.

Vojáci byli údajně vycvičeni ke střežení objektů a budov, k ostraze mostů a ke stavbě a opravování zátarasů. Během jednoho týdne se z nich však stali členové útočné jednotky.

,,Nedostáváme žádný plat, jídlo a vodu si musíme kupovat za vlastní náklady, žijeme v naprosto nehygienických podmínkách, léčíme se ze zranění vlastními silami a na vlastní náklady. Vybavili nás pouze neprůstřelnými vestami čtvrté třídy a helmou B2,“ stěžoval si voják ve videu.

Vyhrožování velitelů

Muži také psali zoufalé textové zprávy, ve kterých příbuzné prosili o pomoc. Psali v nich, že jsou posílání bez krytí, doprovodu a podpory dělostřelectva do útoku. Prý jsou posíláni do mlýnku na maso pouze mobilizovaní vojáci, nikdo z vojáků Doněcké lidové republiky s nimi nejde. Jejich transportéry jsou prý v tak dezolátním stavu, že se polovina z nich cestou rozbila.

Velitelé Doněcké lidové republiky údajně stříleli z obrněných vozidel na ruské mobilizované vojáky, aby je motivovali k útoku na ukrajinské pozice.

Útoky skončily krvavým debaklem. ,,Je to blázinec. Takhle se nedá bojovat,“ říká jeden muž. ,,Včera byl celý oddíl vyhlazen minomety. Ani se nedostali k ukrajinským zákopům,“ stěžoval si muž ve zprávě, kterou spolu s ostatními sdílelo nezávislé ruské médium Astra, jehož novináři jsou v Rusku cenzurováni a pronásledováni.

Zdroje: Lidé Bajkalu, Igor Kobzev, Chris O., Astra, TASS