Misionáři z USA byli zabiti při násilnostech haitských gangů

Přidat na Seznam.cz

Na Haiti, které stále sužuje rozsáhlé násilí gangů, byl mezi zabit i americký manželský pár. „Dnes večer byli napadeni gangy a oba byli zabiti,“ napsal. „Společně odešli do nebe.“ Pár byl oddán v roce 2022.

Misionáři na Haiti působí v zemi od roku 2000 a zaměřují se především na pomoc haitským dětem. Natalie Lloydová (21 let), její manžel David (23 let) a Haiťan Jude Montis (20 let) byli přepadeni ozbrojenci, když vycházeli z kostela.
Smrt dvojice potvrdil na Facebooku otec ženy, senátor státu Missouri Ben Baker, píše deník USA Today. „Mé srdce je rozbité na tisíc kousků. Nikdy jsem necítil takovou bolest,“ napsal na Facebooku senátor Ben Baker.Na všechny tři oběti zaútočily dvě oddělené ozbrojené skupiny, které začaly útokem ozbrojenců ve třech vozidlech. Jakmile dorazila další skupina a jeden z členů gangu byl zastřelen, byli tři misionáři uvězněni v domě. Po třech hodinách byli všichni tři mrtví.

Bílý dům dle deníku BBC v pátek vyzval k urychlenému nasazení mnohonárodních sil pod vedením Keni ke stabilizaci země. „Bezpečnostní situace na Haiti nesnese odkladu,“ uvedl mluvčí Národní bezpečnostní rady a dodal, že prezident Joe Biden při čtvrtečních rozhovorech s keňským prezidentem přislíbil podporu „urychleného nasazení“ těchto sil.

Podobné útoky na Haiti proběhly v roce 2021

Při podobném incidentu v roce 2021 bylo východně od Port-au-Prince uneseno a zadržováno 17 severoamerických misionářů. Pět z nich bylo propuštěno a 12 jich nakonec uprchlo. Po několik týdnů prováděly gangy smrtící koordinované útoky a požadovaly odstoupení tehdejšího premiéra Ariela Henryho. Ten v březnu souhlasil s odstoupením. Nyní složilo přísahu devět členů přechodné rady, která povede zemi. Gangy však využily mocenského vakua, které po Henryho odchodu vzniklo, a rozšířily svou kontrolu nad rozsáhlými oblastmi země.
Keňa má na Haiti vyslat policejní síly v čele mezinárodních sil, které mají přechodným orgánům země pomoci obnovit pořádek.

Zdroj: BBC, USA Today

Redaktor: Naďa Kublinová