Miroslav Kalousek nesouhlasí se zvýšením platů pro hasiče, policisty a vojáky. „Takhle nezodpovědně to dělají Schillerová s Babišem,“ dodává bývalý ministr financí

Přidat na Seznam.cz

Vláda rozhodla, že zvýší platy českým hasičům, policistům a vojákům. Od 1. ledna 2023 to bude o 10-17 procent více. Důvodem je zvýšit nástupní platy na úroveň alespoň 30 tisíc korun před zdaněním, uvádí oficiální web Vlády České republiky.

Pochyby vyjádřil Miroslav Kalousek, bývalý ministr financí. Vojákům, policistům a hasičům by zvýšení platů přál, Česká republika však na to údajně nemá peníze. Prý vláda nezvyšuje pouze platy, ale i počty zaměstnanců. To podle něj znevýhodňuje soukromý sektor.

„Tohle není odpovědné hospodaření. Takhle to dělala Alena Schillerová s Babišem,“ dodal.

Na Kalouska se okamžitě snesla kritika ze všech stran. Lidé namítali, že vojáci, hasiči a policisté dostávají zaplaceno málo a že jim musí být přidáno za to, jak se vystavují ohrožení života. „Když ale chcete někde přidat, musíte jinde ubrat. Místo toho ale řeší své priority dluhem stejně neodpovědně, jako Babiš,“ řekl a obvinil Andreje Babiše z toho, že během svého premiérování dostal Českou republiku ještě hlouběji do dluhů.

Jeden z diskutérů poznamenal, že není škoda ani jediné koruny, co jde do zdravotnictví či obrany. Obrovská škoda podle něj je každé zbytečné koruny, která jde do byrokracie. Jiný člen diskuze však namítl, že ne každý, kdo se klasifikuje jako člen policie, armády, nebo zdravotnického systému, působí v terénu a vystavuje se nebezpečím spojeným s vykonáváním této činnosti. „Někteří mají stejné benefity za to, že působí na úřednické pozici, která by díky digitalizaci ani nebyla potřebná,“ napsal.

Zdroje: Vláda České republiky, Miroslav Kalousek