Miroslav Kalousek kritizuje dotační program Oprav dům po babičce

Přidat na Seznam.cz

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR spustí v září motivační dotační program pro české domácnosti. Jedinečná podpora má navýšit tempo renovací energeticky nevyhovujících rodinných domů a napomoci obnově stávajícího bytového fondu. Úspěšní žadatelé zároveň získají od ledna 2024 možnost čerpat od stavebních spořitelen zvýhodněný úvěr. Dotace je financována z Modernizačního fondu, tedy z peněz Evropské unie, celkově je pro dotace z Nové zelené úsporám připraveno 55 miliard korun, psal Byznysdeník. To se však nelíbí Bývalému ministrovi financí.

„S dotační ekonomikou nejlépe skoncujeme tak, že vypíšeme nový dotační program.“ směje se Miroslav Kalousek. Bývalému ministrovi financí se nelíbí, že movití vlastnící domů dostanou příspěvek, na který se poskládáme všichni.

„Lidé bez nemovitého majetku, často bez šance dosáhnout na hypotéku, budou přispívat vlastníkům nemovitostí na zvýšení hodnoty jejich majetku. A ne, není argumentem, že zdrojem budou peníze z prodeje emisních povolenek. I to jsou veřejné peníze a v ceně energií je platíme všichni. Pochopil bych program na rekonstrukci a zateplení veřejných budov. Na zhodnocení soukromého majetku ho pochopit neumím.“ uvedl podrobně politik a nezapomene rýpnout do vlády.

„Chápu ale, že řada vlastníků starších nemovitostí vládu pochválí. Dostane od svých spoluobčanů milion korun a připije si na to nezdaněným vínem…“

Dotační program „Oprav dům po babičce“ bude určen všem žadatelům, vlastníkům rodinného či rekreačního domu, kteří splní podmínky optimálního zateplení na stávající budově, nebo postaví dům splňující požadované parametry na místě odstraněného původního domu. Cílem je urychlit tempo renovací starších domů, zpřístupnit finanční prostředky na vstupní investici a též ulehčit mladým domácnostem cestu k úspornému bydlení. „Program má podpořit zejména mladé rodiny, proto rodinným bonusem ve výši 50 tisíc korun zvýhodníme každé nezaopatřené dítě žadatele. Rodiny navíc budou moci požádat o bonus i za další děti narozené v době po podání žádosti o podporu, přičemž posledním rokem možného dodatečného čerpání bonusu je rok 2030,“ říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a bývalý Kalouskův spolupracovník.

Jde vidět, že dotační program leží Miroslavu Kalouskovi v žaludku:

„Zdědil jsem loni po mamince v Bechyni 100 let starý dům. Ač většinu času kvůli práci bydlím v Praze, mám v něm trvalé bydliště a chystám se ho rekonstruovat pro rekreační účely. Mám dost sil i prostředků, abych rekonstrukci zvládl. Ale proč bych si nepožádal o dotaci a nevzal si milion, když mi ho pan ministr Hladík nabízí? Budete mít všichni radost, že mi významně přispějete na zhodnocení mého majetku a jeho levný energetický provoz? Budete to pokládat za fér?“

„Žádost si nepodám, hanba by mě fackovala. Chci jen na vlastním příkladě poukázat na absurditu a neférovost programu “Oprav dům po babičce”.“ uzavírá Miroslav Kalousek.

Zdroj: Miroslav Kalousek, Byznysdeník, Ministerstvo životního prostředí