Ministr zahraničí Blinken nepojede do Číny, na vině je špionážní balón

Přidat na Seznam.cz

Nad územím USA se ve vysoké výšce pohybuje čínský špionážní balon. Čína přiznala, že je její, v Americe se diskutuje, zda jej sestřelit. V reakci na objev špionážního zařízení odložil ministr zahraničí Anthony Blinken plánovanou cestu do Číny, píše deník CNBC.

Rozhodnutí přišlo jen několik hodin předtím, než měl Blinken odletět z Washingtonu do Pekingu, a znamená novou ránu pro již tak napjaté americko-čínské vztahy. Úředníci uvedli, že Blinken a prezident Joe Biden usoudili, že v tuto chvíli bude nejlepší v cestě nepokračovat. Pentagon se rozhodl balon, který potenciálně přelétal nad citlivými místy, nesestřelit kvůli obavám, že by po pádu mohl zranit lidi na zemi.

Blinken by byl nejvýše postaveným členem administrativy prezidenta Joe Bidena, který by navštívil Čínu, a to s cílem zmírnit prudký pokles vztahů mezi zeměmi v důsledku obchodních sporů a obav ze stále agresivnějšího postoje Pekingu vůči Tchaj-wanu a v Jihočínském moři.

V pátečním prohlášení čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že balon byl civilní vzducholodí používanou především pro meteorologický výzkum. Ministerstvo uvedlo, že vzducholoď má omezené „samořídicí“ schopnosti a „kvůli větru se daleko odchýlila od plánovaného kurzu. „Čínská strana lituje neúmyslného vstupu vzducholodi do vzdušného prostoru USA v důsledku vyšší moci,“ uvádí se v prohlášení s odkazem na právní termín používaný pro označení událostí, které nelze ovlivnit.“

Americká vláda se nicméně domnívá, že jde o špionážní balon. Jedním z míst, kde byl spatřen, byla Montana, kde se nachází jedno ze tří jaderných raketových sil na letecké základně Malmstrom.

Tiskový tajemník Pentagonu brigádní generál Patrick Ryder ve čtvrtek uvedl, že podobná aktivita balonu byla zaznamenána již v několika minulých letech a vláda podnikla kroky, aby zajistila, že nedojde k odcizení citlivých informací. Uvedl, že balón se pohyboval vysoko nad výškou, ve které létají komerční letadla, a nepředstavoval hrozbu pro lidi na zemi.

Vysoce postavený představitel obrany uvedl, že USA připravily stíhačky, včetně letounů F-22, k sestřelení balonu, pokud by k tomu dostaly rozkaz,“ píše server NBC News, který také jako první o podezřelém balonu informoval.

Zdroje: nbcnews.com, CNBC