Ministr obrany Pistorius: Německo musí být připraveno na válku s Ruskem. V případě nouze potřebujeme i ženy

Přidat na Seznam.cz

Německý ministr obrany Boris Pistorius řekl, že se země musí připravit na válku s Ruskem, která může nastat již za několik let, uvádí server RBC-Ukrajina.

,,Do roku 2029 musíme být připraveni na válku,“ řekl německý ministr ve středu.

Nelze spoléhat na to, že se Vladimir Putin zastaví na ukrajinských hranicích, vzhledem k tomu, jak daleko již zašel. Podle Pistoria Rusko představuje hrozbu nejen pro Ukrajinu, ale také Gruzii, Moldavsko a nakonec i NATO, píše server New Voice of Ukraine.

Ministr řekl, že je důležité, aby se zabránilo nejhoršímu scénáři. Zdůraznil, že je třeba posílit operační připravenost Bundeswehru (německé armády, pozn. red.) – pro zlepšení jeho stavu jsou klíčové finance, materiál a personál.

,,V případě nouze potřebujeme statečné mladé ženy a muže, kteří dokážou bránit tuto zem,“ poznamenal s tím, že bude zapotřebí nové formy vojenské služby.

Tato slova potvrzují, že Německo podniká kroky k zavedení branné povinnosti, která byla v zemi pozastavená v roce 2011. Německý ministr však zdůraznil, že nově vyvíjený model nepočítá s úplným návratem vojenské povinnosti, ale pouze částečné.

Zdroj: 7th Army Training Commander/Openverse

Hrozba útoku Ruska na Evropu

Server New Voice of Ukraine s odkazem na deník Bild se zdrojem ve zpravodajských službách koncem loňského roku uvedl, že by se Rusko mohlo pokusit zaútočit na Evropu na konci roku 2024 nebo začátkem roku 2025. V té době bude ve Spojených státech po prezidentských volbách a bude panovat zmatek. Již v lednu německý ministr obrany Boris Pistorius tvrdil, že Evropa musí čelit vojenské hrozbě, kterou 30 let nezažila. Přitom varoval před možným útokem Ruska v časovém horizontu 5 až 8 let.

Vladimir Putin popírá útok Ruska na NATO

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním rozhovoru se zahraničními médii popřel, že by se Rusko chystalo k útoku na NATO. Podle něj Moskva nemá žádné imperiální ambice, informuje deník Kyiv Post. Rruský vůdce znovu označil zprávy o útoku Ruska na země NATO za „nesmysl“.

Zdroj: RBC-Ukrajina, New Voice of Ukraine, Kyiv Post