Ministerstvo obrany Spojeného království: Ruská armáda utrpěla na jihu Ukrajiny největší ztráty od březnových bojů o Bachmut

Přidat na Seznam.cz

Ruská a ukrajinská strana utrpěly v bojích na jihu Ukrajiny značné ztráty, tvrdí v denní zprávě britské ministerstvo obrany. Ministerstvo se v nové zprávě věnuje ukrajinské protiofenzívě.

Ministerstvo konstatuje, že ruské ztráty pravděpodobně dosáhly nejvyšší úrovně od března, kdy byla bitva o Bachmut nejintenzivnější, píše deník Kyivindependent. Přesné údaje o ruských a ukrajinských ztrátách však nejsou uvedeny. Není uvedeno, zda se jedná pouze o mrtvé, nebo také o zraněné.

„V posledních dnech pokračovaly těžké boje. Nejintenzivnější boje probíhají v Záporožské oblasti, na západě Doněcké oblasti a v okolí Bachmutu. Ve všech těchto oblastech ukrajinské ozbrojené síly pokračují v ofenzivních operacích, při kterých se jim daří dosahovat drobných úspěchů. Na jihu vedou ruské síly poměrně úspěšné obranné operace,“ uvádí se rovněž ve zprávě, píše britský deník The Independent.

Ministerstvo obrany Spojeného království se domnívá, že od května 2022 bylo v Bachmutu zabito nebo zraněno více než 60 000 Rusů. Podle USA bylo v Bachmutu od prosince 2022 do května 2023 zabito přibližně 10 000 žoldnéřů Wagnerovy skupiny.

Ruská služba BBC zjistila z otevřených údajů do poloviny června, že potvrzené ztráty ruských sil během bojových operací v Bachmutu a Ugledaru v Doněcké oblasti v prvních pěti týdnech roku 2023 přesáhly ztráty, které Ruská federace utrpěla za prvních pět týdnů plnohodnotné invaze na Ukrajinu.

Podle tohoto odhadu zahynulo na Ukrajině v období od 5. ledna do 8. února 2023 2 504 osob a v prvních týdnech invaze, tedy od 24. února do 30. března 2022, 2 175 osob. Celkem novináři potvrdili smrt 25 528 Rusů zapojených do invaze na Ukrajinu od začátku války, ale skutečné oběti jsou podle výpočtů novinářů mnohem vyšší.

Zdroj: Kyivindependent, The Independent