Miloš Zeman omilostnil firmu, která nesměla plnit veřejné zakázky

Přidat na Seznam.cz

Odstupující prezident Miloš Zeman udělil milost právnické osobě. Prominul jí zbytek trestu, který spočíval v tom, že se nesměla podílet na plnění veřejných zakázek. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček neupřesnil, o jakou společnost se jedná.

Server iROZHLAS zjistil, že se jedná o společnost Energie – stavební a báňská a.s. (ESB), která byla odsouzena v kauze zakázky Lánská Zvernica. ,,Prezident republiky prominul právnické osobě zbytek trestu zákazu plnění veřejných zakázek nebo účasti ve veřejné soutěži, který jí byl uložen za trestný čin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě,“ upřesnil Ovčáček.

Podle něj Zeman přihlédl k tomu, že trest nepříznivě dopadá především na zaměstnance společnosti, a také k tomu, že společnost již značnou část trestu vykonala. Informaci o tom, že rozhodnutí prezidenta republiky o prominutí zbytku trestu dostala společnost ESB, potvrdil iRozhlasu její mediální zástupce Karel Samec. ,,Přestože ESB sama o milost nepožádala, váží si jí z mnoha důvodů,“ dodal Samec.

Společnost byla odsouzena v kauze dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů u Lánské Zvernice. Server iDNES původně předpokládal, že se omluva týká Metrostavu, za který nedávno promluvil šéf odborářů Josef Středula. Mluvčí společnosti tuto informaci nechtěla potvrdit ani vyvrátit.

Zeman nedávno omilostnil například Janu Nečasovou, manželku bývalého premiéra Petra Nečase. V kauze vojenského zpravodajství jí prominul zbytek zkušební doby podmíněného trestu odnětí svobody, který jí byl uložen za dva trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby. Miloš Zeman skončí ve funkci prezidenta o půlnoci ze středy na čtvrtek.

Zdroje: iDNES, iROZHLAS