Miliardář varuje před umělou inteligencí. Mnoho lidí by mohlo zemřít

Přidat na Seznam.cz

Umělá inteligence je skutečnou hrozbou pro lidstvo a musíme ji zastavit, dokud máme možnost. Varuje před ní mimo jiné Elon Musk, ale také bývalý manažer společnosti Google. Od března požaduje tisícovka vědců půlroční pauzu ve vývoji umělé inteligence, píše deník NY Post.

Zahubí umělá inteligence lidstvo? Elon Musk a bývalý manažer Googlu varují před virtuální apokalypsou
Dlouhou dobu byla umělá inteligence pouhou kuriozitou a varování před ní připomínala scénáře přímo ze sci-fi. V poslední době je však všem stále jasnější, jakou skutečnou hrozbu AI (umělá inteligence) představuje. Varuje před ní stále více lidí z oboru IT. K této skupině se přidal i Elon Musk. Ve dvojici s bývalým manažerem společnosti Google Erikem Schmidtem poskytli rozhovor deníku Wall Street Journal, v němž varují lidstvo před umělou inteligencí. „Ne dnes, ale pravděpodobně brzy by tyto systémy mohly najít významnou softwarovou zranitelnost nebo vynalézt nový druh biologie,“ tvrdí Schmidt. „Existuje malá možnost, že umělá inteligence vytvoří robota jako ve filmu Terminátor z roku 1984. Lidstvo by mohlo být vyhlazeno, mnoho, mnoho, mnoho lidí by mohlo zemřít,“ dodává Elon Musk.

Co bychom měli dělat? Podle Muska je řešením odebrat lidem zbraně, aby je umělá inteligence nemohla ovládnout. Miliardář a více než tisíc odborníků od března lobbují za ukončení používání umělé inteligence, aby se vytvořila pravidla pro její bezpečné používání.

„Lidé jako Vladimir Putin mohou dát robotům schopnost dosáhnout různých cílů“.
Nedávno podobně varoval Geoffrey Hinton, známý jako „kmotr umělé inteligence“. Tento vědec se vývojem umělé inteligence zabýval řadu let, ale nakonec technologii považoval za příliš riskantní, zejména v souvislosti s napjatou celosvětovou situací kolem války na Ukrajině, píše deník NY Post. Odešel z práce ve společnosti Google, a i když zdůrazňuje, že samotné společnosti nemůže nic vytknout, ujal se varování před tím, co sám vytvořil. V rozhovoru pro New York Times řekl. „Je také obtížné zabránit tomu, aby umělou inteligenci používali nesprávní lidé k nesprávným účelům. Závod mezi technologickými společnostmi se může změnit v závod mezi státy, který se nemusí podařit kontrolovat mezinárodní regulací, jako se to podařilo v případě jaderných zbraní. (…) Lze si představit, že lidé jako Vladimir Putin by mohli dát robotům možnost dosáhnout různých cílů, například zvýšit vojenské schopnosti.“ varuje kmotr umělé inteligence.

Zdroj: NY Post, CNBC, NY Post