Migranti ze střední Asie čelí v Rusku po moskevském teroristickém útoku xenofobním reakcím

Přidat na Seznam.cz

Po nedávném teroristickém útoku na moskevském koncertě, do kterého byli zapojeni čtyři občané Tádžikistánu, zahájily ruské úřady rozsáhlé represe proti komunitám migrantů, uvádí portál Meduza. Policejní razie v domácnostech a na pracovištích se vystupňovaly tak, že podle aktivistů za lidská práva vedly k tisícům zatčení a stovkám deportacím. Významná aktivistka Valentina Chupiková hovořila o rozsáhlých xenofobních reakcích, včetně nevybíravého zatýkání a bití.

Situace se vyostřila 29. března, kdy petrohradská policie zahájila rozsáhlou operaci nazvanou „Anti-migrant“, v jejímž důsledku městské soudy deportovaly 466 osob. Následně moskevská policie provedla razie ve městě a okolí a podobné operace se odehrály i v dalších regionech, jako je Belgorod a Samara. Tyto akce vyvolaly mezi tádžickými občany strach a paniku a mnozí z nich nyní zvažují, že kvůli své bezpečnosti opustí Rusko.

Údaje moskevských soudů ukazují na prudký nárůst případů souvisejících s porušováním ruských předpisů o vstupu do země, zejména zaměřených na osoby s tádžickými pasy. Chupiková zdůraznila svévolnou povahu zatýkání a poukázala na zranitelnost migrantů v současné situaci. Poznamenala, že k nejvýznamnějšímu počtu hlášených zátahů došlo v Moskvě a několika dalších velkých městech.

„Policie předstírá, že bojuje proti etnické kriminalitě a zabraňuje teroristickým útokům, ale ve skutečnosti se zaměřuje na migranty,“ uvedla Chupiková v rozhovoru pro CNN. Mluvila také o četných stížnostech migrantů, které strážci zákona zastavili a okradli.

Náměstkyně ministra práce Tádžikistánu Šahnoza Nodiri, která se připojila k obavám Chupikové, prozradila, že stále více občanů Tádžikistánu se snaží opustit Rusko kvůli strachu a nejistotě. „Naši občané se bojí a panikaří,“ poznamenala Nodiri a zdůraznila současný odchod Tádžiků ze země.

V souvislosti s tímto vývojem vyjádřil ruský prezident Vladimir Putin obavy z rozdělující rétoriky a vylučujících se postojů. Varoval také před destruktivními ideologiemi, které ohrožují jednotu národa.

Zdroj: Meduza, CNN