Migranti, kteří vstoupí do země ilegálně, nesmí žádat o azyl, rozhodla britská vláda. Zákon bude platit i zpětně

Přidat na Seznam.cz

K radikálnímu řešení migrace přistoupila britská vláda premiéra Rishiho Sunaka. Migranti, kteří nelegálně vstupují do Spojeného království, budou mít zakázáno žádat o azyl. Zákon bude platit zpětně. Podle kritiků jde o porušování lidských práv, píše deník Daily Mail.

Nový přelomový zákon o státních hranicích bude aplikován zpětně na všechny přechody kanálu La Manche navzdory skutečnosti, že zákon, který se blíží porušení legislativy o lidských právech, pravděpodobně nebude schválen ještě několik měsíců, píše k tomu deník Sun. Zákon je díky retrospektivní platnosti mimořádně kontroverzní. Ministři údajně obdrželi stanovisko, že návrhy jsou zákonné, přestože překračují hranice Evropské úmluvy o lidských právech.

Nový návrh zákona také dává parlamentu pravomoc stanovit horní hranici počtu uprchlíků přijímaných do země. S místními úřady bude konzultováno, kolik uprchlíků mohou přijmout. Vláda zákon zatím oficiálně nekomentovala, ale zdroj blízký premiérovi řekl, že „Britové už toho mají dost. Tato vláda je odhodlána zastavit lodě a zajistit, abychom měli všechny dostupné pravomoci k vyhoštění nelegálních migrantů. Premiér a ministr vnitra jsou k tomuto postupu odhodláni, nebude žádné kdyby, žádné ale.

V novém návrhu zákona je migrantům z člunů zakázáno podávat žádosti o azyl a bude jim odebrána možnost podat odvolání v oblasti lidských práv. Téměř všichni ti, kteří do Velké Británie připlují nelegálními cestami, se budou moci odvolat až poté, co budou deportováni. Očekává se, že pouze děti a těžce nemocní budou moci zůstat v Británii po dobu, kdy budou podávat opravné prostředky. Zatímco budou čekat na deportaci, budou migranti ubytováni ve studentských ubytovnách, na výletních lodích nebo v prázdninových parcích, což je změna oproti současné praxe, kdy byli imigranti umisťováni do hotelů. Kromě toho ministerstvo vnitra plánuje zakoupit dvě základny Královského letectva, kde budou migranti čekající na deportaci ubytováni. Podle návrhu zákona o nelegální migraci budou mít migranti z kanálu La Manche rovněž doživotní zákaz návratu do Británie.

Zdroje: dailymail.co.uk, thesun.co.uk