Medveděv pohrozil Západu jadernou apokalypsou. Západ se dle něj přepočítal

Přidat na Seznam.cz

Místopředseda ruské bezpečnostní rady a Putinův kumpán Dmitrij Medveděv prohlásil, že se zvýšila hrozba jaderného konfliktu a že dodávky zbraní na Ukrajinu přibližují svět blíže k jaderné apokalypse, uvádí server Ukrainska Pravda.

„Pominula hrozba jaderného konfliktu? Ne, nepominula. Zvýšila se. Každý den, kdy jsou na Ukrajinu dodávány zbraně ze zahraničí, přibližuje celý svět k jaderné apokalypse…“ varoval bývalý prezident Ruské federace Dmitrij Medveděv na svém Telegramu.

Podle Medveděva se Západ přepočítal. Představitelé zemí, které pomáhají Ukrajině, prý nevěřili v míru odhodlání Ruska získat Ukrajinu. Důsledky jsou prý nyní daleko komplikovanější, než kdyby se země Západu a Ukrajina dohodly s Ruskem v prosinci 2021.

Tehdy Ruská federace navrhla dohodu o nerozšiřování NATO a posunutí hranic Severoatlantické aliance do stavu z roku 1997. Medveděv se tak vrací k ruskému argumentu, že invaze na Ukrajinu byla adekvátní reakcí na západní a ukrajinské provokace.

Cesta k eskalaci

Naposledy se otázka ruských jaderných hrozeb objevila v únoru v souvislosti s rozhodnutím Moskvy odstoupit od Smlouvy o omezení strategických zbraní (START III).

Ruský diktátor Vladimir Putin nedávno kritizoval plán Spojeného království dodat Ukrajině náboje s ochuzeným uranem a nepravdivě tvrdil, že se jedná o zbraně s jadernou složkou a tudíž další krok k eskalaci směrem k pustošivému jadernému konfliktu.

Zdroje: Ukrainska Pravda, Dmitrij Medveděv