Medvedčuk: Rusko by mělo okupovat Oděsu, pokud Ukrajina nepodepíše kapitulaci

Přidat na Seznam.cz

Politik Viktor Medvedčuk a blízký přítel Vladimira Putina vyzval k okupaci Oděsy a dalších ukrajinských měst v případě, že by Ukrajina nesouhlasila s kapitulací, píše deník Ukrajinska Pravda.

V rozhovoru pro agenturu TASS Medvedčuk řekl, že pro Ukrajinu je přijetí Putinovy nové mírové iniciativy poslední šancí na záchranu. Putin podle něj vrací Ukrajině nejen mír, ale také učinění ho neutrálním, suverénním, demilitarizovaným a denacifikovaným.

Pokud nedojde k přijetí tohoto mírového návrhu, kde se vyzývá ke vzdání se čtyř ukrajinských oblastí a Krymu a k souhlasu se statusem nezúčastěných, Ruská federace by měla podle jeho slov obsadit Oděsu a další města.

Medvedčuk jako přesný výraz uvedl „osvobození“. Mírový návrh Ruska označil za přelomovou událost, která změnila situaci kolem ukrajinského konfliktu. Jde údajně o poslední hřebík do rakve Zelenského mírového receptu.

Princ temnoty Viktor Medvedčuk

Tento oligarcha si vysloužil přezdívku Princ temnoty nebo Šedý kardinál. Vlivný politik je od března na českém sankčním seznamu, informoval Český rozhlas. Přitom Ukrajina a Spojené státy na něj uvalily sankce jich po anexi Krymu v roce 2014.

Podle amerických tajných služeb měl být právě Medvedčuk novým ukrajinským prezidentem poté, co by došlo ke svržení vlády Zelenského. Tento člověk je totiž Kremlu oddaný, protože Putina a Medvedčuka pojí velmi vřelé přátelství. Putin je mimo jiné kmotrem Medvedčukovy dcery a bylo spatřeno několik fotografií, kde byli na společné dovolené.

Viktor Medvedčuk provozoval na Ukrajině tři televizní kanály hlásající ruskou propagandu. I on sám sířil ruské narativy. Kdysi dokonce prohlásil, že Ukrajina jako stát prakticky přestala existovat. Podle analytiků je politickým géniem, avšak ku prospěchu Ruska.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, TASS, Český rozhlas