Média zveřejnila satelitní snímky ukazující následky ukrajinských úderů na krymský přístav

Přidat na Seznam.cz

Novináři odhalili satelitní fotografie společnosti Planet Labs, které ukazují následky raketových úderů z 31. května na přístav Kavkaz u Kerče na dočasně okupovaném Krymu.

Novináři porovnali satelitní snímky z 30. a 31. května a zjistili poškození části ropného terminálu, který se nachází na území přístavu Kavkaz. Za zmínku stojí také to, že kromě poškozeného ropného skladu byla z přístavu zjevně odstraněna i velká plavidla.

Podle obratu nákladu je kavkazský přístav pátý v Ruské federaci a druhý v Černém moři a Azovském moři po Novorossijsku, píše portál Militarnyi.

Podle projektu Krym.realii částečné zničení ropného skladu a poškození železničního trajektu Avangard při raketovém úderu na kerčský přístav značně ovlivní logistiku ruské armády na Krymu a na jižních frontách, uvádí deník Ukrajinska Pravda.

Ukrajinský generální štáb oznámil, že ukrajinské síly v noci z 29. na 30. května úspěšně zasáhly Kerčský trajektový přechod na Krymu raketami ATACMS. Generální štáb oznámil, že dva trajekty zapojené do železniční a silniční dopravy utrpěly při útoku značné škody. Jeden z nich najel na mělčinu a zablokoval fungování celého kerčského trajektového přejezdu.

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny dále potvrdil, že rakety Neptun zasáhly v noci z 30. na 31. května trajektový přechod a ropný terminál v přístavu Kavkaz v ruském Krasnodarském kraji. Obranné síly Ukrajiny společně se Službou bezpečnosti Ukrajiny (SSU) provedly několikadenní operaci ničení zásobovacích tras pro ruská vojska na dočasně okupovaném Krymu.

Zdroj: Militarnyi, Ukrajinska Pravda