Masová demonstrace na Václavském náměstí: Rajchl chce demisi vlády, Dufek vyrovnaný státní rozpočet, Samková by chtěla soudní vyšetření politiky premiéra Petra Fialy

Přidat na Seznam.cz

V sobotní odpoledne se na pražském Václavském náměstí odehrála masová demonstrace, na které se sešly tisíce občanů vyjádřit svůj nesouhlas se současnou vládou. Akci svolala neparlamentní strana PRO (Právo Respekt Odbornost) pod heslem „Česko proti vládě,“ a toto shromáždění rychle zaplnilo prostor od sochy svatého Václava až do poloviny náměstí.

Sobotní protest měl dle Parlamentních listů několik hlavních témat. Hlavním bodem byl nesouhlas s kabinetem Petra Fialy (ODS), ale mezi demonstranty byli i ti, kteří vyjádřili svůj nesouhlas s NATO, Evropskou unií a situací na Ukrajině. Během prvních dvou hodin akce musela policie zasahovat a zadržela muže, podezřelého z trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Muž nesl na triku symbol podpory ruské agrese, což bylo logo žoldnéřské skupiny Wagner, známé svou účastí v boji na Ukrajině po boku ruské armády.

Po ukončení demonstrace kolem půl páté odpoledne se účastníci postavili a zazpívali českou hymnu, následně se vydali na pochod směrem k Letné, kde se nachází sídlo ministerstva vnitra. Během celého protestu bylo zřejmé, že mezi účastníky byly různé názory, a to i včetně těch, kteří se postavili proti samotné demonstraci. Někteří z nich drželi ukrajinské vlajky a občas docházelo k slovním konfliktům s procházejícími demonstranty.

Předseda uskupení PRO, Jindřich Rajchl, protestní akci zahájil slovy:

,,Česko proti vládě!“

V jeho projevu se objevila kritika členů současné české vlády, zejména premiéra Petra Fialy, který byl označen za loutku mocipánů z Washingtonu a Kyjeva. Rajchl také zkritizoval vysoké ceny energií a ekonomickou situaci v České republice po pandemii covid-19, za což obviňoval vládu Petra Fialy. Tato kritika byla doprovázena skandováním:

,,Demise!“

Dle České televize se předseda Asociace samostatných odborů, Bohumír Dufek, také na pódiu objevil a požadoval vyrovnaný státní rozpočet. Kritiku směřoval také na supermarket Lidl kvůli cenám potravin. Klára Samková, která se také připojila k řečníkům, upozornila na pomalý rozpad Evropské unie a vyzývala k objektivnímu soudnímu vyšetření politiky premiéra Petra Fialy.

Na místě se také prodávala trička s nápisem „Fialová žebrota“ a byly vidět transparenty s nápisy „Pryč s poskoky USA“ a stánek iniciativy s nápisem „Pryč z NATO“. Někteří účastníci shromáždění sbírali podpisy proti zákazu aut na benzín a naftu.

Celkově byla tato masová demonstrace na Václavském náměstí v Praze výrazným projevem nespokojenosti a polarizace v české společnosti ohledně současné politické situace. Policisté z odboru extremismu a terorismu monitorovali situaci a zajistili veřejný pořádek během akce, která přinesla několik zajímavých momentů a názorových střetů.

Zdroje: Česká televize, Parlamentní listy