Masivní útoky na Vovčansk: Rusko začalo používat plamenometné zbraně

Přidat na Seznam.cz

Rusové pokračují v intenzivních útocích v ukrajinské Charkovské oblasti, kde využívají zejména bomby FAB-500. Kromě nich však začali v posledních dnech ničit oblast termobarickou municí, uvádí server UNIAN.

Mluvčí chortycké operačně-strategické skupiny vojk Nazar Vološyn řekl, že Rusko používá k útokům nejen řízené letecké pumy, ale také plamenometné systémy TOS2 „Solncepjok. Navzdory těmto ničivým zbraním se však ruským silám nedaří v oblasti postoupit. Snaží se sice získat ve Vovčansku opěrný bod se svými jednotkami, většina města je však pod kontrolou ukrajinských obranných sil. 

Vološyn se vyjádřil také k taktice Rusů, která se liší v různých směrech fronty. 

,,Nejprve posílají dopředu útočné skupiny. Tyto skupiny se snaží nastoupit jak do malých lehce obrněných vozidel, tak do golfových vozíků, bugin a terénních motocyklů. Pokud skupiny dosáhnou svého cíle, snaží se získat oporu. Pokud se jim to nepodaří, tak je to pro ně jednosměrná jízdenka a zůstanou tam, protože je ničí naši vojáci z obrany,“ vysvětlil.

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti

Deník The Moscow Times před několika dny informoval, že ruské síly uvízly v bitvě o Vovčansk. Tvrdil to ukrajinský velitel ozbrojených sil Oleksandr Syrskij s tím, že boje jsou nadále intenzivní. Rusko překvapilo Ukrajinu nenadálým zahájením své ofenzívy v severovýchodní ukrajinské oblasti 10. května. I když bylo zaznamenány počáteční ruské úspěchy, později ruské jednotky zabředly především do pouličních bojů Vovčansk a utrpěly značné ztráty. Nejintenzivnější boje panovaly u měst Časiv Jar, Pokrovsk a Kurakhove. 

Zdroj: UNIAN, The Moscow Times