Martin Kolovratník (ANO) označil premiéra Petra Fialu (ODS) za klauna. Je zastropování cen energií cestou z energetické krize?

Přidat na Seznam.cz

Celou Evropu zasáhla energetická krize. Zdražování zabíjí podniky a negativně se podepisuje také na životní úrovni mnoha domácností. Andrej Babiš viní vládu z toho, že nechala privatizovat ČEZ. Jiní, například Tomio Okamura, mají Fialovi za zlé, že nezastropoval ceny energií už dříve. Tento názor sdílí i poslanci z hnutí ANO. Jak to ale je?

Petr Fiala v březnu na svém Twitteru sdílel, a řekl to i v přímém přenosu na ČT24, že zastropování cen energií není ta správná cesta. Údajně by takový manévr negativně ovlivnil střední třídu.

„Návrhy opozice na úpravy DPH a zastropování cen nedělá většina evropských zemí. Tato opatření přinášejí jen škodu,“ napsal. Dodal, že jeho vláda půjde takovou cestou, která pomůže těm, kterým energetická krize způsobila problémy, řekl tehdy.

Názorová přestřelka

Poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník na to zareagoval svérázným způsobem. Tweet z března sdílel, Petra Fialu ocitoval a k příspěvku přidal emotikon klauna a opičky. Vyjádřil tak, co si o Fialovi myslí – že je klaun a pokrytec. Fiala se totiž proti zastropování postavil, jen aby byl cenový strop energií zaveden pro rok 2023.

Jeden z diskutérů se Kolovratníkovi vysmál. Prý by zastropování v Česku mohlo dopadnout stejně jako v Maďarsku. Tam se hroutí zásobování palivy, motoristé panikaří, u benzinových stanic se tvoří dlouhé fronty a pohonné hmoty se prodávají na příděl, zatímco čerpadláři a petrochemici v zoufalství prosí Orbána, ať zastropování zruší. Ten však nechce ztratit tvář a tak něco takového odmítá udělat, i když to znamená katastrofu, uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Na to měl Kolovratník připravený argument. Jako zářný příklad vysoké životní úrovně a skvělých politických rozhodnutí si vybral Slovensko.

Další diskutér mu napsal, že mu přišel výpočet záloh za elektřinu a z letošního roku má přeplatky až do června. Úsporný tarif údajně funguje, prohlásil. Jiný člen diskuze vyjadřuje obavy, z čeho to Slováci zaplatí, zastropování má údajně pomoci domácnostem i firmám, energetické společnosti a stát by však ztrácely obrovské sumy. Jeden z diskutérů odhadl, že rozdíl mezi tržní a zastropovanou cenou na Slovensku je zhruba 146 miliard korun.

Aktuální cenový strop

Zastropování nicméně už v říjnu bylo schváleno Ministerstvem průmyslu a obchodu. Cena za dodávku elektřiny se stanoví ve výši 5 Kč/KWh bez DPH, tedy 6,05/KWh s DPH. Stálý měsíční plat za dodávku elektřiny se stanoví ve výši 130 Kč za odběrné místo za měsíc. U plynu bude cenový strop ve výši 2,50 Kč/KWh, tedy 3,025/KWh. Poplatek za odběrné místo za měsíc bude ve výši 130 korun. Cenový strop bude platit po celý rok 2023. Následky cenového zastropování, ty dobré i špatné, pocítíme až v dalších letech.

Zdroje: Martin Kolovratník, Petr Fiala, redakce, Lukáš Kovanda, Ministerstvo průmyslu a obchod