Maďarský premiér Orbán chce zůstat u moci do roku 2034. Otevřeně zaujímá proruský postoj

Přidat na Seznam.cz

(Článek obsahuje názory autora)

Premiér Orbán chce zůstat u moci mnohem déle, než dříve tvrdil. V roce 2018 maďarský premiér, který v parlamentních volbách v roce 2022 získal počtvrté za sebou nadpoloviční většinu, plánoval zůstat u moci až do roku 2030. Nyní uvedl, že by chtěl Maďarsko vést mnohem déle, píše Daily News.

Premiér Viktor Orbán je v maďarské i světové politice ojedinělým fenoménem. Navzdory velikosti a počtu obyvatel Maďarska je jedním z nejznámějších a nejcitovanějších politiků. Dokonce i američtí senátoři zmiňují jeho jméno nebo politiku při slyšeních ve výborech. Světový tisk o něm psal tolikrát, ale ne všichni ho podporují.

Ačkoli existovaly iniciativy, které měly omezit počet funkčních období maďarského premiéra, nic nebylo uzákoněno. Premiér tak může zůstat u moci desítky let, pokud získá dostatečnou podporu obyvatelstva. V tomto ohledu je Orbán a jeho strana Fidesz nejúspěšnější od počátku parlamentní éry v Maďarsku. V roce 2018 premiér Orbán prohlásil, že by chtěl vládnout až do roku 2030. V sobotu však ve svém výročním projevu v Kötcse řekl, že by toto období rád prodloužil až do roku 2034. Vysvětlil to tím, že epidemie covid a válka ho připravily o čtyři roky. Uvedl, že Fidesz je méně populární kvůli hospodářské krizi, ale jeho zázemí je silné z ideologických i politických důvodů a slabosti opozice, píše deník RBC.

Orbán může zůstat u moci díky paralelnímu vesmíru, který vytvořil a v němž za všechny ekonomické potíže může Brusel a sankce EU. Otázkou je, zda mu lidé uvěří, nebo ne.

Postoj Maďarska k válce na Ukrajině

Maďarský premiér Viktor Orbán zaujímá otevřeně proruský postoj. Často dělá prohlášení, která diskreditují Ukrajinu.

Od vypuknutí války s Ruskem, neposkytlo Maďarsko Ukrajině vojenskou pomoc a také zablokovalo sankce Evropské unie proti Rusku. Budapešť dále pokračuje v obchodování s Ruskem a zástupci maďarské vlády navštěvují Moskvu.

Zdroj: Daily News, RBC Ukraine