Maďarsko bude vetovat sankce EU vůči Rusku v oblasti jaderné energetiky

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina vyzvala sedmadvacítku, aby do sankcí zahrnula i ruskou státní jadernou energetickou společnost Rosatom, ale Maďarsko, které má jadernou elektrárnu postavenou v Rusku a plánuje ji společně s Rosatomem rozšířit, to zablokovalo, píše zpravodajský deník Swiss info.

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek ve státním rozhlase prohlásil, že bude vetovat jakékoli sankce Evropské unie proti Rusku, které se týkají jaderné energetiky. Orbán v rozhovoru zopakoval, že sankce týkající se jaderné energetiky musí být okamžitě vetovány.

„Nedovolíme, aby byl plán na zahrnutí jaderné energetiky do sankcí realizován,“ řekl maďarský premiér.

Maďarsko, které je členem EU, opakovaně kritizovalo sankce EU vůči Rusku kvůli jeho invazi na sousední Ukrajinu s tím, že nedokázaly Rusko významně oslabit, zatímco hrozí, že zničí evropskou ekonomiku. Polský zpravodajský kanál TVP World uvedl, že západ od invaze Ruska na Ukrajinu sankce na Rosatom neuvalil.

Maďarská jaderná elektrárna Paks má čtyři malé reaktory VVER 440 ruské výroby o celkovém výkonu přibližně 2 000 megawattů, které byly uvedeny do provozu v letech 1982 až 1987.Vyrábí zhruba polovinu energie a jaderné palivo elektrárna získává z Ruska.

Podle dohody podepsané v roce 2014 s Ruskem chce Maďarsko rozšířit elektrárnu Paks o dva reaktory VVER ruské výroby, každý o výkonu 1,2 gigawattu.

Zdroj: Swiss info, TVP World