Maďarské prvenství plné protizápadních dezinformací. Orbánova strana je největším inzerentem reklamy na sociálních sítích v EU

Přidat na Seznam.cz

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána zaznamenala v EU rekord v objemu reklamy na sociálních sítích plné protizápadních dezinformací. Dokládají to výsledky studie nezávislého think tanku Political Capital.

Jak bylo uvedeno, výdaje na politickou reklamu v Maďarsku jsou velmi asymetrické. „Zatímco provládní tábor utratil za reklamu na Metě a Googlu 4,3 milionu eur, všech 14 opozičních stran a s nimi spojená média utratila méně než pětinu této částky, a to celkem 839 000 eur,“ uvádí se ve studii.

Samotný Fidesz a jeho politici utratili 2,0 milionu eur, což je 2,6krát více než všech 14 opozičních stran dohromady, které utratily 764 558 eur.

Výše výdajů na internetovou politickou reklamu v Maďarsku je výjimečná i na evropské poměry. „V letošním roce byl Fidesz největším zadavatelem reklamy na Googlu v EU a zaplatil šest z deseti nejvíce propagovaných videí,“ uvádí studie.

Fidesz sdílí protizápadní narativy

Autoři studie tvrdí, že Fidesz a jeho zmocněnci jsou hlavními šiřiteli nepřátelských dezinformačních narativů v Maďarsku a jsou zodpovědní za 98,6 % z celkové částky 2,0 milionu eur vynaložené na propagaci těchto narativů, píše deník Ekonomická pravda.

Nejvíce propagovaným nepřátelským narativem za celé období od 4. února do 1. června byl narativ namířený proti novopečenému opozičnímu lídrovi Péteru Magyarovi, na nějž připadlo 46 % celkových výdajů na propagaci takových narativů.

Druhý nejvíce propagovaný nepřátelský narativ, na který připadá 34 % celkových výdajů, se týká války na Ukrajině a tvrdí, že „evropští prováleční politici a jejich maďarští přisluhovači chtějí rozpoutat třetí světovou válku“. Význam tohoto narativu se s blížícími se volbami postupně zvyšoval a v posledních týdnech předstihl a částečně pohltil všechny ostatní narativy.

Třetím nejvíce propagovaným nepřátelským narativem, na který připadá 9 % celkových výdajů, je narativ o protivládních silách, které údajně slouží zahraničním zájmům.

Maďarský premiér Viktor Orbán tento týden prohlásil, že jeho země by měla zůstat mimo válku, do které by se podle něj zapojila EU a dokonce celý svět.

Zdroj: Ekonomická pravda a Political Capital