Macron dodá Ukrajině stíhačky Mirage 2000-5 a vycvičí stíhací piloty ve Francii

Přidat na Seznam.cz

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek oznámil novou formu vojenské pomoci Ukrajině – darování stíhacích letounů Mirage 2000-5. Toto rozhodnutí představuje významné navýšení přímé vojenské podpory Kyjeva ze strany Francie, píše deník POLITICO.

„Zítra zahájíme novou spolupráci a oznámíme předání stíhaček Mirage 2000-5, které pomohou Ukrajině bránit její vzdušný prostor.“ řekl Macron během rozhovoru pro televizní stanici TF1.

Francouzský lídr také uvedl, že ukrajinští příslušníci absolvují ve Francii výcvik v délce pěti až šesti měsíců, a to již během letošního léta. Cílem je vycvičit 4 500 členů ukrajinských ozbrojených sil. „Vždy jsme měli stejnou filozofii, pomáháme Ukrajincům bojovat.“ zdůraznil Macron.

Francie dosud neposkytla Ukrajině stíhačky s odůvodněním, že Kyjev se má zaměřit na výcvik pilotů stíhaček F-16, které jsou rozšířenější než francouzské Mirages., zmiňuje deník France 24.

Ukrajinský prezident Zelenskyj je ve Francii, aby se zúčastnil oslav 80. výročí vylodění spojenců v Normandii za druhé světové války, kde se sešli veteráni a světoví lídři spojeneckých zemí. Biden i Macron přirovnávali tehdejší boj proti nacismu k dnešnímu boji Ukrajiny proti ruské invazi.

Zdroj: POLITICO, France 24