Lukašenko se obrátil na Putina s novou žádostí. O co jde nyní?

Přidat na Seznam.cz

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko (67) se obrátil na ruského prezidenta Vladimira Putina (69) s novou žádostí.

„Teď trápím vašeho prezidenta, potřebuji tady ty raketové systémy s dostřelem 500 kilomentrů,“ řekl Lukašenko v rozhovoru pro ruský časopis Narodnaja Oborona.

Lukašenko s novou žádostí adresovanou Putinovi. Jde o ruské rakety
Lukašenko v rozhovoru tvrdil, že Bělorusku hrozí útok „ze Západu“, a proto musí s pomocí Ruska posílit svou armádu. Tvrdil, že Bělorusko zajišťuje západní hranice společného státu Unie.

Řekl také, že loni během povolebních protestů v Bělorusku „zmobilizoval půlku armády“ a přesunul ji na Západ. Lukašenko tehdy tvrdil, že Západ plánuje provokace proti Bělorusku.

V rozhovoru běloruský politik také prohlásil, že pokud se jeho odpůrci chopí moci, druhý den „budou v Minsku vojska NATO“.

Lukašenko se v rozhovoru dotkl témat ústavní reformy, která má teoreticky dosáhnout „oddělení moci“, a prohloubení integrace s Ruskem. Jak Lukašenko ujistil, má se týkat ekonomiky a neznamená snahu o „vstup Běloruska do Ruska“.

Lukašenko o problému migrace
V rozhovoru se běloruský prezident zmínil také o migrační krizi a představil již známou verzi běloruské strany. Politik obvinil Západ nejen z organizování pašování migrantů, ale také z destabilizace Blízkého východu a nucení jeho obyvatel k odchodu ze svých zemí.

Za „velké myslitele“ označil Háfize al-Asada (Bašárova otce), Saddáma Husajna, Muammara Kaddáfího a Fidela Castra, které „osobně znal“.

Lukašenko odmítl obvinění z financování migrační krize, požadoval „důkazy“ a tvrdil, že běloruská letecká společnost Bielavia migranty do země nepřivezla a ti přicestovali „jejich boeingy“ (myšleno evropskými). Zopakoval také, že běloruská strana nezastavuje nelegální migraci, protože Západ „zavedl sankce, hybridní válku a chce, aby ho Bělorusko bránilo, a to i před migranty“.

Krize na polsko-běloruské hranici
Od jara se prudce zvýšil počet pokusů migrantů z Blízkého východu, Afriky a dalších regionů o nelegální překročení běloruských hranic s Litvou, Lotyšskem a Polskem. EU a členské státy zdůrazňují, že se jedná o důsledek záměrného jednání režimu Alexandra Lukašenka, který migranty instrumentálně využívá v reakci na sankce.

Od 2. září platí ve 183 městech Podlaského a Lubelského vojvodství v příhraniční oblasti s Běloruskem výjimečný stav kvůli migračnímu tlaku. Důvodem je migrační tlak Běloruska, které podle EU vede hybridní válku s využitím migrantů.

Dne 8. listopadu se asi dva tisíce migrantů organizovaně přesunuly k bělorusko-polské hranici. Pak se tito lidé, hlídaní běloruskými policisty, utábořili poblíž hranic a snaží se dostat přes ně.

Zdroj: oborona.ru