Lukašenko by chtěl odvázat svojí loďku od potápějícího Ruska, ale nejde to

Přidat na Seznam.cz

Samozvaný prezident Běloruska, Alexandr Lukašenko, je sice loajálním vazalem Ruska, ale když vidí, že Kreml ve válce s Ukrajinou nevítězí, ale spíše prohrává, má tendence dávat ruce pryč. Chce se vyhnout odpovědnosti z přímého konfliktu, říká běloruská vůdkyně opozice Svjatlana Cichanouská.

„Lukašenko vidí, že Ruská armáda nevítězí… mohl by vydat rozkaz, aby běloruští vojáci bojovali, protože je pod tlakem a ukázal by tak svojí loajalitu (vůči Putinovi), ale je si vědom, že by vojáci dezertovali… nehledě na to, že jsou špatně vycvičení a byla by z nich jen potrava pro děla,“ vysvětluje v rozhovoru pro iRozhlas vůdkyně běloruské opozice Cichanouská.

Ta je s náladou ve své zemi velmi dobře obeznámena. Lidé si tam nepřejí válku, civilisté ani armáda a běloruský prezident by přímým zapojením své země do konfliktu riskoval velké nepokoje. Jak před několika dny informovala UkrajinskaPravda, běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že jeho čtyřicetitisícová armáda nebude moci pomoci Rusku v agresi proti Ukrajině.

Lukašenko vojáky na Ukrajinu nepošle

„Naše ozbrojené síly… kolik vojáků bychom tam mohli nasadit, 35-40 tisíc? Ty problém (ve válce proti Ukrajině – pozn. red.) nevyřeší.“ Běloruský diktátor dále prohlásil, že přímé zapojení běloruských ozbrojených sil by situaci jen „zhoršilo“. „To není role Běloruska v tomto konfliktu,“ dodal.

K tomu se vyjadřuje Cichanouská, „Lukašenko vidí, jak se ruská loď potápí a rád by od ní svou loďku odvázal,“ což je nemožné, protože je na svém velkém bratrovi závislý politicky a ekonomicky. Bere z Kremlu levný plyn a ropu a má politickou podporu v Putinovi, takže musí plnit pozici lokaje. Na straně druhé Putin zase potřebuje běloruské území. „Putin potřebuje území pro odpalování raket i infrastrukturu, kde budou například nemocnice po léčení zraněných ruských vojáků. Využívají tak jeden druhého,“ říká Cichanouská.

„Nikdy jsem nepopíral, že se speciální vojenské operace [války proti Ukrajině – pozn. red.] účastníme mnoha způsoby. Ale nezapojujeme se, nikoho nezabíjíme, neposíláme tam personál. Protože to není potřeba,“ tvrdí Lukašenko. A znovu zdůraznil, že je třeba „mluvit o míru a rozumně jednat“ s Ruskem.

Zdroj: iRozhlas, UkrajinskaPravda