Loupili a rabovali u Kyjeva, teď se osud Putinovy elitní námořní brigády naplnil u Vuhledaru

Přidat na Seznam.cz

Rusko utrpělo jedny z nejtěžších vojenských ztrát v jediné bitvě od začátku války poté, co se elitní jednotky opakovaně pokusily za denního světla vtrhnout do opevněného uhelného města Vuhledaru. Říká se, že 155. brigáda námořní pěchoty o síle 5 000 mužů byla téměř úplně zničena, a to již potřetí od doby, kdy Kreml před téměř rokem zahájil invazi v plném rozsahu, píše deník Daily Mail.

Velká porážka u Vuhledaru přišla přitom jen několik dní poté, co se kremelský ministr obrany Sergej Šojgu pochlubil „úspěšnou ofenzívou u Vuhledaru“. Kyjevské ministerstvo obrany reagovalo zveřejněním videa, které ukazuje zničení ruské vojenské kolony v oblasti.

Ukrajinské vojenské drony natočily ruské tanky najíždějící do minových polí, bomby shozené na obrněná vozidla, vojáky pobíhající v panice a těla vojáků rozházená po zemi. „Tohle už není ani ruská ruleta – tohle je jako sezónní sebevražda lumíků,“ citoval Institut pro studium války (ISW) jednoho z ukrajinských vojenských analytiků.

Ukrajinští představitelé tvrdí, že jedny z nejhorších ztrát u Vuhledaru utrpěla 155. brigáda námořní pěchoty Tichomořské flotily, jedna z nejelitnějších ruských námořních jednotek se základnou ve Vladivostoku, ačkoli ruský prezident Vladimir Putin trvá na tom, že jeho námořní pěchota pracuje tak, jak má.

155. brigáda se loni nechvalně proslavila rabováním v okolí Kyjeva a byla přezdívána „nejnešťastnější“ ruskou jednotkou poté, co utrpěla těžké ztráty při neúspěšném útoku na hlavní město a znovu při útoku ve Vuhledaru před třemi měsíci.

„155. brigáda musela být již třikrát doplněna,“ řekl plukovník Oleksij Dmytraškovskij, mluvčí ukrajinské armády. „A nyní byla téměř celá brigáda zničena. Jedná se o vážný neúspěch s obrovskými ztrátami jedné brigády,“ řekl k tomu Oleksandr V. Danylyuk, vedoucí kyjevského think-tanku Centrum pro obranné reformy. Zničení celé elitní námořní brigády u Vuhledaru je mimořádná ztráta i na poměry ruské armády, která jinak svými lidmi poměrně bez problémů plýtvá.

Zdroje: dailymail.co.uk, ISW