Lotyšsko zruší ruštinu jako druhý jazyk vyučovaný ve školách

Přidat na Seznam.cz

Lotyšská vláda připravuje rozhodnutí o omezení ruského jazyka v zemi, informují deníky RBC-Ukraine a The Kyiv Independent. Ruština se již nebude v lotyšských školách učit jako druhý cizí jazyk.

„Lotyšská vláda je na nejlepší cestě schválit zákaz studia ruštiny jako druhého cizího jazyka 23. dubna,“ uvádí zpráva. „Podle rozhodnutí vlády budou školy od školního roku 2026/2027 postupně nabízet studentům jako druhý cizí jazyk jeden z úředních jazyků Evropské unie nebo zemí Evropského hospodářského prostoru nebo jiný cizí jazyk, nikoli však ruštinu.“

Během veřejné diskuse o zákazu obdrželo lotyšské ministerstvo školství více než 300 námitek od soukromých osob.

„Hlavní důvody nespokojenosti se točí kolem myšlenky, že děti by neměly být omezovány ve studiu svého rodného jazyka a měly by mít možnost samy se rozhodnout, který jazyk budou studovat,“ zdůrazňuje zpráva. „Zdůrazňuje se také, že odmítání výuky ruštiny je nepřijatelné z politických důvodů.“

Podle údajů lotyšské vlády z roku 2023 tvoří přibližně 23,7 % z 1,8 milionu obyvatel Lotyšska etničtí Rusové. Průzkum provedený v roce 2023 ukázal, že 37,7 % obyvatel Lotyšska uvedlo, že jejich mateřským jazykem je ruština. Angličtina slouží jako první cizí jazyk, který se lotyšští školáci učí, a teoreticky je řada dalších jazyků nabízena jako druhý.

Zpráva uvádí, že v Lotyšsku se první cizí jazyk vyučuje ve školách od první třídy, zatímco druhý cizí jazyk se zavádí na konci základní školy. Ruština je v praxi častěji volena jako druhý cizí jazyk, protože ve školách chybí učitelé jiných jazyků.

Postoj pobaltských států k Ukrajině

Pokud jde o podporu Ukrajiny ze strany pobaltských států, zpráva uvádí, že Litva, Lotyšsko a Estonsko patří k lídrům v poskytování pomoci. Nabídly Ukrajině vojenskou, finanční a humanitární pomoc a přijaly tisíce uprchlíků.

Nedávno bylo oznámeno, že lotyšská vláda schválila nový komplexní balíček pomoci Ukrajině na rok 2024. Balíček pomoci činí 10 milionů eur, které budou určeny jak na podporu ukrajinských ozbrojených sil, tak na obnovu Ukrajiny.

Zdroj: RBC-Ukraine, The Kyiv Independent