Lotyšsko předá Ukrajině nový balíček vojenské pomoci s drony a systémy protivzdušné obrany

Přidat na Seznam.cz

Lotyšsko schválilo dodání nového balíčku vojenské pomoci Ukrajině, který pomůže „zlepšit jak ukrajinskou protivzdušnou obranu, tak zpravodajské schopnosti,“ oznámila 30. dubna lotyšská premiérka Evika Silina.

Balíček obsahuje protiletadlová děla, taktické bezpilotní sledovací systémy a další základní materiální a technické prostředky pro ozbrojené síly Ukrajiny.

„Každá zásilka pomoci potvrzuje vztah mezi Lotyšskem a Ukrajinou a její boj proti agresorovi Rusku, které je největší hrozbou pro světový mír a bezpečnost,“ řekla lotyšská premiérka.

Premiérka neupřesnila jaké protiletadlové zbraně Ukrajina dostane, ale s největší pravděpodobností jde o NBS MANTIS, píše deník RBC-Ukraine. Jedná se o stacionární protiletadlový systém krátkého dosahu určený k ochraně před raketovými, minometnými a dělostřeleckými údery. Protiletadlová děla jsou také schopna ničit nepřátelské drony. Tento protiletadlový komplex vyvinul německý obranný koncern Rheinmetall. Bylo plánováno, že bude chránit vojenské základny. Maximální dostřel protiletadlového děla je 5 kilometrů.

Lotyšsko je jedním z nejvěrnějších zastánců Ukrajiny od vypuknutí totální války a ročně vyčleňuje 0,25 % svého HDP na vojenskou pomoc Ukrajině, uvádí deník Kyiv Independent. Lotyšsko také v lednu spolu s Velkou Británií založilo mezinárodní koalici dronů pro Ukrajinu, aby posílilo ukrajinský arzenál bezpilotních vzdušných prostředků (UAV).

Lotyšsko a Ukrajina nyní pracují na zvýšení společné výroby dronů, řekl ukrajinský ministr zahraničí 26. dubna během návštěvy svého lotyšského protějšku v Kyjevě.

Zdroj: RBC-Ukraine, Kyiv Independent