Lotyšsko posílá zabavená auta opilých řidičů na Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Netradiční postoj proti opilosti za volantem zaujaly lotyšské úřady. Auta zabavená těžce opilým řidičům putují na Ukrajinu v rámci nového programu, který má pomoci Kyjevskému válečnému úsilí a zároveň zapůsobit na každého, kdo uvažuje o tom, že se před cestou autem náležitě posilní alkoholem, uvádí server BBC.

Podle veřejnoprávní lotyšské televize LSM patří Lotyšsko s odhadovaným počtem 3 500 případů ročně k nejhorším v Evropě, co se týče řízení pod vlivem alkoholu.

Koncem loňského roku Lotyšsko změnilo zákon tak, že řidičům, u nichž bylo zjištěno 1,5 mg alkoholu na 100 ml krve, což je trojnásobek povoleného limitu, může stát zabavit a prodat jejich vozidla. Změna zákona vedla k prudkému nárůstu konfiskací.

„Dnes se na cestu Ukrajinu vydala první auta, která už nebudou na lotyšských silnicích řídit jejich bývalí obyvatelé – opilí řidiči. 8 aut bylo předáno sdružení Agendum, které je odveze tam, kde jich je nejvíce potřeba,“ napsala na Twitter lotyšská Státní daňová služba.

Osm zabavených vozidel ve středu opustilo hlavní město a brzy by mělo překročit hranice. Jedná se o první konvoj vyslaný v rámci plánu, který minulý měsíc schválil lotyšský parlament. Poslanci souhlasili s tím, že umožní převoz státních automobilů, které dostanou ukrajinská armáda a nemocnice.

Zdroje: BBC, Státní daňová služba (Lotyšsko), redakce