Litva protestuje proti nedávným výrokům Lukašenka o útoku na Suvalský průsmyk, předvolala si běloruského velvyslance

Přidat na Seznam.cz

Litva vyjádřila hrubý nesouhlas s tvrzením samozvaného běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka o útoku na Suvalský průsmyk, koridor mezi Běloruskem a ruským Kaliningradem, který je potencionálním místem útoku Ruska proti východním členům NATO.

Litevské ministerstvo zahraničí oznámilo, že 29. března byl na ministerstvo předvolán běloruský velvyslanec Jaroslav Khmyl a byla mu předána protestní nóta, píše server Espreso. Protest způsobil nedávno zveřejněný rozhovor mezi prezidentem Lukašenkem a vysoce postaveným běloruským vojenským důstojníkem. V něm obvinili Litvu z možného vojenského útoku na Bělorusko. Diskutovalo se v něm mimo jiné i o nebezpečí koridoru Suvalky a také o připravenosti běloruské armády na možnou konfrontaci s pobaltskými zeměmi a Polskem.

Deník Baltic Times uvádí, že litevské ministerstvo požaduje, aby Bělorusko okamžitě poskytlo oficiální vysvětlení tohoto Lukašenkova prohlášení. Zároveň zdůrazňuje, že Litva přijme veškerá možná opatření k zajištění bezpečnosti, suverenity a územní celistvosti země.

,,Ministerstvo zahraničních věcí Litevské republiky konstatuje, že taková prohlášení by mohla být interpretována jako další eskalace agresivní zahraniční politiky běloruské vlády a jsou zcela nepřijatelná,“ uvádí Litva ve svém prohlášení.

Suvalský koridor

Zdroj: Milenioscuro/ Openverse

Zdroj: Espreso, Baltic Times