Litevský prezident říká, že Západ musí při vojenské pomoci Ukrajině překročit všechny červené linie

Přidat na Seznam.cz

Litevský prezident Gitanas Nauseda je přesvědčen, že spojenci by měli Ukrajině poskytnout veškerou potřebnou vojenskou pomoc, včetně stíhaček. Řekl to v rozhovoru pro německý časopis Spiegel 24. dubna.

„Je mi zcela jasné, že musíme překročit všechny červené linie. Jinak ztratíme čas. Lidé jsou zabíjeni a mučeni každý den. Deportace dětí je na pořadu dne, stejně jako bombardování infrastruktury. Když se ohlédneme zpět, ztratili jsme čas, protože jsme při přijímání některých rozhodnutí dlouho váhali. Nakonec jsme k těmto rozhodnutím stejně dospěli, ale pozdě a za velmi vysokou cenu,“ řekl Nauseda.

Litevský prezident zdůraznil, že spojenci Ukrajiny musí být velmi rozhodní, neboť mají co do činění s velmi nebezpečným agresorem, který nezná hranic, píše ukrajinský deník Pravda.

„Neměli bychom doufat, že se někdy Rusko zastaví – pokud se mu to podaří, bude pokračovat a pokračovat,“ dodal.

Na upřesňující otázku ohledně „červených linií“ v dodávkách zbraní na Ukrajinu Nauseda odpověděl, že jde o stíhačky.

„Ano, některé země již dodávají jiné typy letadel. Vzdušný prostor je v této válce důležitým prvkem. A k jeho účinné obraně potřebujeme letadla a další systémy protivzdušné obrany. To je důležité nejen pro Ukrajinu, ale i pro naši bezpečnost,“ uvedl litevský prezident.

Zdroj: Spiegel 24, Pravda