Litevský ministr zahraničí podpořil vyslání západních vojenských instruktorů na Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis v rozhovoru pro deník Guardian zveřejněném 9. května naznačil, že výcvik ukrajinských jednotek by mohl mít praktický přínos spíše na Ukrajině než v zemích NATO. Informují o tom deníky The Kyiv Independent a The Guardian.

Výcvik ukrajinských vojáků

Od začátku plnohodnotné invaze prošlo výcvikem více než 100 000 ukrajinských vojáků ve 30 partnerských zemích, přičemž jen ve Velké Británii jich bylo vycvičeno více než 30 000.

Landsbergis navrhl, že výcvik Ukrajinců v rámci vlastních hranic by mohl být pragmatičtější než provádění výcviku v zahraničí.

Ačkoli litevský parlament již povolil litevským jednotkám provádět výcvik v rámci Ukrajiny, Landsbergis zdůraznil, že je důležité, aby takové úsilí bylo součástí širší koalice.

Landsbergis poznamenal, že před konfliktem litevské jednotky po mnoho let cvičily Ukrajince v rámci Ukrajiny, a navrhl, že návrat k tomuto přístupu je možný.

Bezpečnostní důsledky

Při zdůrazňování možných bezpečnostních důsledků se Landsbergis zmínil o možnosti bránit cvičitele umístěné na Ukrajině pomocí protivzdušné obrany, která by se mohla rozšířit na ochranu ukrajinského vzdušného prostoru.

Takový krok by podle Landsbergise ukázal Kremlu schopnost Západu přizpůsobit se zhoršující se situaci.

Landsbergis tento návrh spojil s dřívějšími komentáři francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a naznačil, že je v souladu s Macronovou otevřeností k nasazení západních jednotek na Ukrajině ve specifických scénářích, například v případě ruského průlomu nebo na žádost Ukrajiny.

Podle Landsbergise Macronova prohlášení přiměla Kreml přehodnotit své kalkulace.

Zdroj: The Kyiv Independent, The Guardian