Litevské ministerstvo obrany oznámilo zahájení největšího cvičení v Baltském moři BALTOPS 24

Přidat na Seznam.cz

Baltic Operations 2024 (BALTOPS 24), největší vojenské cvičení, které se kdy v Baltském moři konalo, začíná ve středu konferencí před vyplutím v litevském přístavním městě Klaipėda. 

Před cvičením mělo do Klaipédy dorazit více než 30 spojeneckých válečných lodí s posádkou čítající přes 4 000 námořníků, námořních pěšáků, příslušníků námořního letectva a dalšího odborného personálu námořnictva, uvádí deník Tass.

„Zástupci cvičícího publika zůstanou v Klaipedě ve dnech 4. až 7. června, aby se zúčastnili konference Pre-Sail, kterou již podruhé hostí litevské námořnictvo,“ uvedly litevské ozbrojené síly v úterní tiskové zprávě.

Cvičení zdokonalí obojživelné vylodění, palebnou podporu, protiponorkovou obranu letounů, vyhledávání a zametání min, hladinové a podvodní drony a další operace. Podle velitele litevských námořních sil Giedriuse Premeneckase je jedním ze strategických cílů cvičení „demonstrovat jednotu NATO a odhodlání čelit případným agresorům“.

Taktické fáze v Baltském moři se ve dnech 7.-22. června zúčastní dvě lodě litevského námořnictva, protiminová loď Skalvis a hlídková loď Aukstaitis, a Baltská námořní eskadra (BALTRON), píše LRT.

Historicky největšího cvičení BALTOPS se zúčastní přibližně 9 000 vojáků, 50 lodí a 80 letadel z 20 zemí NATO. Švédsko, které se BALTOPS účastní od roku 1990, se letos poprvé zúčastní cvičení jako člen NATO. Cvičení BALTOPS organizují Námořní síly USA v Evropě a Africe a Šestá flotila USA, velení a řízení zajišťují Námořní úderné a podpůrné síly NATO.

Zdroj: Tass, LRT