Litevci vybrali za hodinu milion eur na radar pro Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Litevci 3. února během jediné hodiny darovali více než milion eur na nákup multifunkčních taktických radarů pro Ukrajinu v rámci sbírky Radarom!, píše server Kyivindependent.

Server cituje Adriuse Tapinase, který kampaň založil. Ten navíc slíbil, že celková částka, kterou dnes ráno věnoval na projekt Radarom!, bude navíc podnikatelským akcelerátorem Tesonet zdvojnásobena na více než 2 miliony eur, tedy v přepočtu zhruba 47 milionů korun.

Kampaň Radarom! začala 30. ledna a od té doby bylo na dodávku taktických radarů pro Ukrajinu darováno více než 5 milionů eur, tedy skoro 120 milionů korun v přepočtu.

Andrius Tapinas, zakladatel litevské televize Laisves TV uvedl, že očekává zdvojnásobení celkové částky darů do 24. února, kdy je výročí ruské invaze na Ukrajinu. Kampaň vyhlásil konglomerát litevských charitativních organizací a mediálních společností.

Organizátoři kampaně žádají o příspěvky na nákup „multifunkčních taktických radarů“, které by mohly „hlídat vzdušný prostor kolem strategicky důležitých ukrajinských objektů, jako jsou elektrárny, vodárenské věže atd., které pomáhají zajistit běžný život obyčejných Ukrajinců v době války“, upřesňuje server Aerotime.aero.

Zdroj: kyivindependent.com, aerotime.aero