Lídři Ruska a Číny se setkali na středoasijském summitu na znamení prohlubující se spolupráce

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching se ve středu setkali podruhé během několika měsíců v Kazachstánu, kde se konalo zasedání mezinárodní skupiny, která byla založena s cílem čelit západním aliancím.

Putin a Xi se naposledy setkali v květnu, kdy kremelský vůdce navštívil Peking, aby zdůraznil své úzké partnerství, které se staví proti demokratickému řádu vedenému USA a usiluje o podporu „multipolárnějšího“ světa, píše deník Irish News.

Nyní se setkají v rámci výročního zasedání Šanghajské organizace pro spolupráci, které se koná ve středu a ve čtvrtek v kazašském hlavním městě Astaně.

Šanghajská organizace pro spolupráci (SCO) byla založena v roce 2001 Čínou a Ruskem za účelem projednávání bezpečnostních otázek ve Střední Asii a širším regionu. Dalšími členy jsou Írán, Indie, Pákistán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán

Co je jejich cílem?

Putin chce ukázat, že Rusko není izolováno kvůli západním sankcím za invazi na Ukrajinu v roce 2022.

Mezinárodní trestní soud na něj vydal zatykač za válečné zločiny, v němž ho obviňuje z osobní odpovědnosti za únosy dětí z Ukrajiny. Kazachstán není smluvní stranou Římského statutu, a proto není povinen ho zatknout, píše AP News.

Na středečním setkání se Xi Putin uvítal SCO jako „jeden z klíčových pilířů spravedlivého, multipolárního světového řádu“ a prohlásil, že vztahy mezi Moskvou a Pekingem „zažívají nejlepší období ve své historii“.

Pro hostitelský Kazachstán a další středoasijské země je setkání způsobem, jak prohloubit spolupráci s většími a mocnějšími sousedy. Kazachstán se například často stýká se sousedním Ruskem i Čínou a zároveň usiluje o styky se Západem.

O čem se bude jednat?

Klíčovým tématem je boj proti terorismu. V Rusku došlo letos ke dvěma teroristickým útokům: v březnu zabili ozbrojenci v moskevské koncertní hale více než 145 lidí a v červnu bylo při útocích na policii a modlitebny v jižní republice Dagestán zabito nejméně 21 lidí. V souvislosti s březnovými násilnostmi varovaly Spojené státy ruské představitele před možností útoku – tuto informaci Moskva odmítla.

Letos se plnoprávným členem organizace stane blízký spojenec Moskvy Bělorusko a jeho přijetí naznačuje, jak chce Rusko posílit bloky nezápadních zemí. Gould-Davies, britský diplomat, uvedl, že SCO zvyšuje svůj profil „spíše rozšiřováním počtu členů než prohlubováním spolupráce“.

Zdroje: AP News, Irish News