Lidé infikovaní touto variantou vydechují do vzduchu až stokrát více koronaviru!

Přidat na Seznam.cz

Podle výsledků experimentu vědců z Univerzity v Marylandu vydechují lidé infikovaní variantou alfa do vzduchu 43-krát až stonásobně více částeček virů než je to u původního kmene SARS CoV-2. Vědci informovali na webu Maryland Today.

Na základě těchto zjištění se domnívají, že varianta delta je v tomto směru ještě „výkonnější“ a apelují na potřebu nošení přiléhavých roušek a používání účinné ventilace.

Vědci z Marylandu po zjištěních ve své nejnovější studii zaměřené na šíření nového koronaviru poukazují na potřebu účinné ventilace, lepšího větrání a nošení přiléhavé ochrany horních cest dýchacích. Jejich experiment totiž ukázal, že množství viru, které vydechnou lidé infikovaní variantou alfa, je až 18-krát vyšší než v případě původního kmene. Tento jev si vysvětlují zvýšenou přítomností viru v nosních dutinách a slinách. Velké nárůsty počtu mikroorganismů z alfa infekcí nastaly ještě před příjezdem mutace delta a naznačují, že virus se vyvíjí tak, že se stále rychleji přenáší vzduchem. 

„Už jsme věděli, že podíl viru ve slinách a nosních tamponech při alfa infekcích byl zvýšen. Viry mohou být přenášeny z nosu infikované osoby kapénkami. Náš výzkum ale odhalil, že virus vydechovaný v aerosolech se přenáší ještě více,“ vysvětlil spoluautor Jianyu Lai. Vědci vědí, že delta je ještě nakažlivější jako alfa. „Naše zjištění naznačují, že varianty viru se při cestování vzduchem stále zdokonalují, takže musíme kromě očkování zajistit i lepší větrání a nosit dostatečnou ochranu dýchacích cest, abychom pomohli zastavit šíření viru,“ doplnil profesor enviromentálního zdraví Donald Milton z Univerzity v Marylandu . 

Při testování účinnosti roušek vědci sledovali, kolik viru SARS-CoV-2 vydechli covid pacienti do vzduchu s ochranou a bez ochrany obličeje, přičemž použili látkové a chirurgické roušky. Ochrana dýchacích cest výrazně eliminovala výskyt viru v okolí infikované osoby, jeho množství se snížilo asi o 50 procent. V případě, kdy rouška nepřekrývaly horní cesty dýchací a nepřiléhala těsně na obličej, infekční virus pronikal do vzduchu.

Zdroj: today.umd.edu